DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL

Güçler Birliği ve Güçler Ayrılığı Nedir?

14.05.2014
117 kez görüntülendi

Güçler Birliği ve Güçler Ayrılığı Nedir?

Devlet işleyişinde rollerin paylaşımı konusunda belirleyici olan güçler birliği ve güçler ayrılığı ilkeleri nelerdir?

Güçler Birliği Nedir?

Devletin işleyişinde en temel rolü üstlenen yasama, yürütme ve yargı organlarının tek kişi ya da kurumsal yapı üzerinde toplanmasına güçler birliği denir. Monarşik idarelerde ve Diktatorlüklerde kullanılan bir sistemdir.Demokrasinin gereklerine aykırı bir sistemdir. Bürokrasiyi azaltarak  işlerin daha hızlı yürümesini sağlaması bakımından avantajlı gibi görülmekle beraber, zamanla farklı düşünenler üzerinde bir tehdit unsuru olması kaçınılmazdır. Sakıncalarına örnek olarak yargı yetkisinin hükümette olduğunu düşünecek olursak, böyle bir ülkede muhalefet yapmanın mümkün olamayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cumhuriyet tarihinin ilk meclisi olan 23 Nisan 1920 tarihli mecliste Güçler Birliği ilkesi kabul edilmiştir. Mustafa Kemal’in meclise sunduğu ve 24 Nisan 1920 tarihinde kabul edilen yönergenin 4. maddesinde “TBMM yasama ve yürütme yetkisine sahiptir. Meclisten ayrılacak bir heyet Meclise vekil olarak hükümet işlerini görür. Meclis başkanı bu hükümetin de başkanıdır.” denilerek güçler birliği ilkesi kabul edilmiştir. 1921 Anayasası ( Teşkilat-ı Esasiye )’nın 2. Maddesinde de Yasama ve yürütme gücü TBMM’ye aittir ifadesi ile Güçler Birliği İlkesi kabul edilmiştir. Ancak bu dönemin zorlu şartlarının gereği olarak işlerin çabuk yürütülebilmesi için zaruri olarak uygulanmış bir sistemdi. 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edilerek devletin yönetim şekli belirlenmiş, “Meclis Hükümeti” sistemi yerine de “Kabine” sistemine geçilmiştir.

Güçler Ayrılığı Nedir ?

 

Kuvvetler ayrılığı da denilen Güçler ayrılığı Fransız düşünür Baron De Montesquieu tarafından ortaya atılmış olan, demokratik devlet yönetimini düzenleyen bir modeldir. Bu ilkeye göre yasama, yürütme ve yargı güçleri birbirinden ayrılmıştır. Demokratik bir sistem olmasına rağmen çok başlı bir sistem olması itibarıyla bürokrasi daha fazladır, bu yüzden de işler yavaş yürür.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık