DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Grip ve Grip Aşısı nedir?

18.03.2014
40 kez görüntülendi

Grip ve Grip Aşısı nedir?

Grip aşısı nasıl bir aşıdır?

Grip nedir, grip aşısı vurdurmalı mıyım, kaç yaşından itibaren grip aşısı vurdurmalıyız, grip aşısı için en iyi dönem hangisi bu ve bunun gibi tüm sorularınızın cevabı bu yazıda saklı.

grip

Grip İnfluenza A ve B viruslerinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Grip aşısı inaktif yani ölü bir aşıdır ve her yıl kış aylarında görülmesi beklenen grip virüslerine karşı yeniden hazırlanır. 2012-2013 yılı grip aşısı içinde Dünya Sağlık Teşkilatının Kuzey yarım küresi için belirlediği Influenza A (H1N1), Influenza A (H3N2) ve İnfluenza B  virusleri bulunuyor. Bu seneki aşıda ise H1N1 virusü geçen yılki  ile aynı kalır iken  H3N2 and B  viruslerinin tiplerinde değişiklik mevcut.

Grip nasıl bulaşır?

Grip olan kişiler hapşırık ve öksürük ile grip mikrobunu yayarlar. Bu kişilerin etrafında bulunduğunuzda grip mikrobu ağız ya da burun yolu ile vücudumuza girer.Grip olan bir kişinin dokunduğu kapı kolu, telefon ahizesi, musluk gibi yerlere dokunduğunuzda daha sonra ağzınıza ya da burnunuza dokunduğunuzda da virüs size bulaşabilir.Hasta kişinin kapalı bir ortama girip çıkması bile o ortamda bulunan kişileri virüsün bulaşması açısından risk altına sokabilir.

Grip aşısı kimlere yapılmalıdır? Herkes aşı olmalı mı?

Özellikle risk grubunda olanlar için aşılama önemlidir.

TC Sağlık Bakanlığı kimlerin grip aşısı olmasını öneriyor? 

Astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik ya da nöromuskuler hastalıkları olan çocuklar ve bu çocuklar ile aynı evde yaşayan diğer kişiler risk grubunda olmasa bile mutlaka aşılanmalıdır. Örneğin evde astımlı bir çocuk var ise evdeki herkesin aşılanması önerilmektedir.

Grip aşısı kimlere yapılmalıdır? Herkes aşı olmalı mı?

Bağışıklık sistemleri baskılanmış kişiler: Kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar ve bu kişiler ile aynı evde yaşayanlarUzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlar (koma, karaciğer hasarı ve ölüme neden olan Reye Sendromu gelişebilme riski nedeni ile)

Grip aşısı kimlere yapılmalıdır? Herkes aşı olmalı mı?

 1. Hamile kadınlar (Hamileliğin ilk 3 ayından sonra grip aşısı yapılabilir)
 2. Emziren anneler (En sık sorulan sorulardan biri de budur, bebeğini emziren bir annenin grip aşısı olmasında bir sakınca YOKTUR!)
 3. 6 aydan küçük çocukların bulunduğu evlerde yaşayanlar ve özellikle  bu çocukların bakımları ile  ilgilenenlerin de grip aşısı yaptırmasını öneriyor.

Çocuğunuz risk grubunda değil ise bile grip aşısının yapılması bu yıl içinde grip olması riskini azaltır!

Grip aşısı ne zaman yapılmalı?

Grip enfeksiyonu her mevsimde ortaya çıkabilir, bununla birlikte grip enfeksiyonlarının çoğu ekim- mayıs ayları arasında oluşur. Son yıllarda grip enfeksiyonlarının önemli bir kısmı Ocak ve şubat aylarında ortaya çıkmıştır.

Aşının koruyuculu etkisi 2 -3 hafta sonra  ortaya çıkar  bu neden ile tavsiye edilen  yıllık grip aşısının  aşı kullanıma sunulur sunulmaz  grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında  yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce  bitirilmesidir. Ancak kişi gribe yakalanmamış ise aşılama grip sezonunun sonuna kadar uygulanabilir.

Yaş gruplarına göre aşının dozu nedir?

Daha önce aşılanmamış; 3 yaşın altındaki çocuklarda aşı yarım doz  (0.25 ml)  yapılır  ve 4 hafta sonra ikinci doz yapılır. Daha önce hiç grip aşısı yaptırmamış olan 3 – 8 yaş arası çocuklara 4 hafta  ara ile  iki  tam doz  ( 0.5 ml)  yapılır. 9 yaşın üzerindeki çocuklarda tek doz ve tam doz aşı yeterlidir.
Eğer geçen yıl aşı yapıldı ise ( tek doz bile olsa)  3 yaşın altındaki çocuklarda tek doz ve yarım doz aşı yeterlidir.

Kimler grip aşısı olmamalıdır?

 1.  6 aydan küçük bebekler
 2.  Şiddetli yumurta alerjisi olan kişiler
 3.  Geçmişte grip aşısı ile şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olan  kişiler
 4.  İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian- Barre sendromu geçirme öyküsü olan kişiler
 5. Ateşli orta- ağır hastalığı olan kişiler.

Grip aşısının yan etkileri var mıdır?

Ülkemizde uygulanan aşılar inaktif yani canlı olmayan virüslerden oluşuyor. Bu nedenle aşının hastalık yapma riski yok. En sık görülen yan etkisi aşı yerindeki ağrı ve hassasiyet.  Aşı iyi tolere edilmektedir. Aşı sonrası nadiren 1-2 gün içinde kendiliğinden geçen nezle türü şikayetler oluşabilir. Sistemik ve lokal etkiler 24 – 48 saat içerisinde kaybolur.

Yumurtaya şiddetli alerjisi olan kişiler alerji uzmanına danışarak grip aşısı yaptırmalı. Hafif alerjisi olan kişiler aşıyı yaptırabilirler.

Hafif üst solunum yolu enfeksiyonunun varlığı aşı yapılmasına engel değildir!
En sık sorulan sorulardan biride  grip aşısının içinde thimerosal (Cıva bazlı koruyucu) olup olmadığı ve bunun olası zararlarına ilişkindir.
Cıva bazlı koruyucu bir madde olan thiomersal çok dozlu aşıların içinde başka mikroorganizmaların bulaşmasını engellemek için eklenmektedir.  Tek doz aşılar koruyucu olarak cıva (Thimerosal) içermemektedir. Ayrıca bilimsel çalışmalar içinde bu koruyucu madde bulunan aşılar ile lokal şişlik kızarıklık dışında önemli bir zararlı etki bildirilmemiştir.

Gripten korunmanın aşıdan başka yolları var mıdır?
Aşı olsanız da olmasanız da aşının koruyuculuğu  % 100 olmadığı için  çocuklarınızı ve kendinizi gripten korumak için aşağıdaki önlemlere dikkat etmeniz önerilir.
Ellerinizi sık sık yıkayın. Virüsün en önemli bulaşma yolunun  virüs bulaşmış ellerin göz ve ağız ile teması olduğunu unutmayın!

Ellerinizi özellikle…

 1.  Yemekleri hazırlamadan önce ve sonra
 2.  Yemek yemeden önce
 3.  Tuvaleti kullandıktan sonra
 4.  Elleriniz kirli olduğunda
 5.  Evde birisi hasta olduğunda daha sık olmak üzere  sabun ve su ile yıkayınız.
 6. Küçük çocukların ağızlarına götürdüğü oyuncaklar ve objelerin dezenfeksiyonu önemlidir. Yüzeylerinde yıkanabilen ya da kullanıldıktan sonra atılan kağıt havlular ile temizlenmesi uygun olacaktır.
 7.  Çocuğunuzun burnunu kullanıldıktan sonra atılan kağıt mendiller ile temizleyin.

Grip enfeksiyonunu soğuk algınlığından (Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu) farkı nedir?

200 ‘den fazla virüs soğuk algınlığına yol açar. Grip ise İnfluenza A ve B virüslerinin   yol açtığı bir enfeksiyondur. Soğuk algınlığının gripten ayırımı önemlidir.

 1. Soğuk algınlığında ateş yoktur ya da hafiftir, Gripte yüksek ateş vardır.
 2. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında  baş ağrısı bazen vardır, gripte ise baş ağrısı  hemen her zaman vardır.
 3. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hapşırık sıklıkla vardır, gripte hapşırık daha az sıklıkla rastlanır.
 4. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında hafif öksürük, gripte ise  daha şiddetli öksürük vardır.
 5.  Üst solunum yolu enfeksiyonlarında  hafif halsizlik vardır, çocukların enerji düzeyi çok etkilenmemiştir. Gripte ise halsizlik daha belirgindir ve haftalar sürebilir.
 6. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında  boğaz ağrısı genellikle vardır, gripte boğaz ağrısı daha nadiren rastlanır.

Grip nasıl tedavi edilir?

Grip olan çocuklarda destekleyici tedaviler verilebilir. Çocuğunuzun dinlemesi,  bol sıvı alması, ateş, kas ağrılarını gidermek için parasetamol – ibufen gibi ateş düşürücü ağrı kesicilerin verilmesi  önerilir.Küçük çocuklarda burunun serum fizyolojik ile temizlenmesi ve sekresyonların aspire edilmesi çocukları rahatlatır. Antibiyotikler sadece bakteriler üzerinde etkili fakat virüsler üzerine etkili olmadıkları için grip tedavisinde hiçbir yarar sağlamazlar. Özellikle risk grubunda olan bazı hastalarda ilk şikayetlerin başlamasından sonraki 24 – 48 saat içerisinde antiviral bazı ilaçların verilmesi bulguların daha az şiddetli olması ve daha kısa sürmesini sağlar.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık