DOLAR: 3.76 TL
EURO: 4.04 TL

Göz Tembelliği Nedir? Göz Tembelliği Nasıl Tespit Edilir?

04.07.2014
66 kez görüntülendi

Göz Tembelliği Nedir? Göz Tembelliği Nasıl Tespit Edilir?

Göz tembelliği nedir? Göz tembelliğinin nedenleri nelerdir? Göz tembelliğinin belirtileri nelerdir? Göz tembelliğinin tedavisi nasıldır? sorularının yanıtlarını sizin için derledik.

Göz Tembelliği Nedir?

Göz tembelliği sıkça rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlıkta genellikle hastanın bir gözü normal gelişimini tamamlamıştır, fakat diğer gözü gelişimini tamamlayamamıştır.

Göz tembelliği gözün sinir tabakasını ve sinir yollarını tutan belirgin bir hastalık olmamasına rağmen kişinin görmesini herhangi bir şekilde arttıramaması olarak tanımlanabilir. Oluşum mekanizması, kullanılmayan sinirin atıl duruma geçmesi şeklindedir. Yani gözün öndeki kırıcı ortamlarından görüntü bir şekilde sinir tabakasına ulaşmaz ya da bulanık olarak oluşacak olursa kişi de göz tembelliği oluşur.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?

  • Şaşılık
  • Kırma kusurları
  • İki göz arasında 1 numaradan fazla fark olması.
  • Bebeklik çağında ortaya çıkabilecek katarakt veya kornea bulanıklığı
  • Göz kapağı hastalıkları
  • Doğuştan katarakt olması

gibi durumlar göz tembelliğine sebep olabilir.

Göz Tembelliği Nasıl Tespit Edilir?

Göz tembelliği ancak göz doktorları tarafından tespit edilmektedir. Özellikle küçük çocukların göz kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.  Göz tembelliği erken teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir.

Göz Tembelliğinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz tembelliğinin tedavi yönteminde normal gelişimini tamamlamış yani iyi gören göz belirli bir süreliğine kapatılır. Böylece normal gelişimini tamamlayamamış gözün çalıştırılması sağlanmış olur. Tembel olan göz çalıştırılmaya zorlanınca bir süre sonra normal gelişimini tamamlamış gözle aynı görme düzeyine gelir.

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık