DOLAR: 3.69 TL
EURO: 3.91 TL

Göz Seyirmesinin Nedeni Nedir?

06.09.2014
37 kez görüntülendi

Göz Seyirmesinin Nedeni Nedir?

Bu yazımızda birçoğumuzun başına gelen ve bizi rahatsız eden göz seğirmesi ve nedenlerinden bahsedeceğiz.

GÖZ SEYİRMESİ NEDİR?

Göz seğirmesi en genel tabirle göz kaslarının istem dışı kasılmasıdır.Genellikle bu üst göz kapaklarında görülür.Göz seğirmesinin tıp dilindeki adı ”miyokimi” dir.Göz seyirmelerinin çok büyük bir kısmı endişe vermeyen durumlardır.Mevsimsel değişiklikler ya da dönemsel yorugunluklar göz seyirmelerinin ortaya çıkmasının başlıca nedenleridir.Bu düzensiz kasılmalar bazen çok kısa sürelerde geçebilirken bazen bu durumun geçmesi biraz daha uzun zaman alabilir.Uzun seğirmeler göz ardı edilmeyip hemen bir doktora başvurulmalıdır.Çünkü bu önemli gibi gözükmeyen durum ciddi göz hastalıklarına davetiye çıkarabilir.

Çabuk sona eren göz seyirmelerinin başlıca nedenleri kafein,yorgunluk ve stres olarak maddelendirilebilir.Daha ciddi seyirmelerde gözün kornea tabakasında ya da daha iç kısmında oluşan bir problemden şüphelenilebilir.Göz seyirmesinin belli başlı nedenleri olduğu gibi çoğu göz seyirmesini belli bir nedene bağlamak mümkün değildir.

GÖZ SEYİRMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

STRES : Stres vücudumuzda görülen her türlü hastalığın sebeplerinden biri olarak görülebilir.Yoğun olarak geçirdiğimiz dönemlerde gözümüzde seyirmeler meydana gelebilir.Bu duruma ilgili öneri kafanızı rahatlatacak aktiviteler olabilir.

KAFEİN/ALKOL : Bu iki maddeyi içeren içecekleri aşırı tüketmek göz seyirmesine neden olabilir.Çünkü bu maddeler merkezi sinir sitemini etkilemektedir.

GÖZ KURULUĞU : Uzun süre bilgisayar başında oturmak,lens kullanmak ya da ilerleyen yaş göz kuruluğuna neden olabilir ve bu da göz seyirmesi ile sonuçlanabilri.

GÖZ YORGUNLUĞU : Gözümüzü yoracak aktiviteleri uzun süreler yapmak gözlerimizi yorarak göz seyirmesine sebebiyet verebilir.

İLAÇLAR : Düzenli olarak kullanmaya başladığınız ilaçlarla göz seyirmeniz aynı zamana denk geliyorsa bu ikisi arasında ilişki olabileceğini unutmayın.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık