DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Google İsmi Nereden Geliyor? Google’ın Renklerinin Anlamı Nedir?

19.07.2014
184 kez görüntülendi

Google İsmi Nereden Geliyor? Google’ın Renklerinin Anlamı Nedir?

“Google İsmi Nereden Geliyor? Google’ın Renklerinin Anlamı Nedir?” sorularının cevaplarından oluşan bu yazımızı sizler için derledik.

Google İsminin Anlamı Nedir?

Google günümüzde en çok kullanılan arama motorudur. Bir çok bilgisayar ve internet kullanıcısının anasayfası olarak ayarlanmış olan bu arama motorunun isminin ve renklerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte inceleyelim.

Edward Kasner isimli matematikçi, yaptığı çalışmalarında 100 sıfırlı işlemlerin yazımında oldukça sıkıntı çeker. Bu işlem adımlarını kolaylaştırmak için 100 sıfır içeren sayılara bir kısaltma isim vermeyi kararlaştırır. Daha sonra konuşmaya yeni başlayan yeğeni Milton Sirotta’ya elindeki kağıtta yazılı olan rakamı gösterir ve “Bu nedir?” diye sorar. Küçük yeğeninin cevabı ise “gogol” olur. Daha sonra Edward Kasner bu işlem için bu ismin uygun olduğuna karar verir ve, bu sayısal işleme gogol adını verir. 

Larry Page ve Sergey Brin ise Stanford Üniversitesi’nde bitirme tez çalışması yapan iki öğrencidir. Tez konuları olarak bir arama motoru üzerinde çalışmaya karar veren iki arkadaş, çalışmaları üniversite çapında çok ilgi görmesinden sonra bu işi geliştirmeye karar verirler. Fakat ne isim koyacaklarını bilemezler. Matematik ile yakından ilgilenen iki arkadaş sitenin isminin “Gogol” olmasına karar verirler. Daha sonra ise söyleyişte kolaylık sağlamak açısından bu isim, bugünkü halini almış ve dünyaca ünlü bir arama motoru oluvermiştir.

Google’ın Renklerinin Anlamı Nedir?

Google renklerinin hikayesi de ismi kadar ilginçtir. İki arkadaş işlerini geliştirmeye karar verdiklerinde yeni bir server kurma fikri ortaya çıkar. Bunun için de kendi serverlarını bir kasa yardımıyla taşımaları gerekir. Maddi olanaklar yüzünden kasa ayarlanamaz ve arkadaşlar topladıkları lego parçaları ile serverı taşırlar. Google bu renklerini de legoların renklerinden almaktadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Google İsmi Nereden Geliyor? Google’ın Renklerinin Anlamı Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık