DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Gölge Oyunu Nedir? Gölge Oyunu Tarihçesi Nedir?

14.08.2014
199 kez görüntülendi

Gölge Oyunu Nedir? Gölge Oyunu Tarihçesi Nedir?

“Gölge oyunu nedir? Gölge oyunu karakterleri nelerdir? Gölge oyununun tarihçesi nedir?” diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz, bu yazımızda gölge oyunu ile ilgili bilgileri derledik.

Gölge Oyunu Nedir? Gölge Oyunu Nasıl Oynatılır?

Bir ışık kaynağından yararlanarak iki ya da üç boyutlu herhangi bir nesnenin gölgesinin ya da izdüşümünün herhangi yere düşürülmesine gölge oyunu denir. Her ne kadar Türk kültüründe iki boyutlu tasvirlerden yararlanılarak yarı şeffaf bir perde gerisinde oynatılan Karagöz’ü gölge oyunu olarak biliyorsak da aslında perdede gördüğümüz tasvirlerin gölgeleri değil kendileridir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı gölge oyunu çeşitleri de vardır. Uzakdoğu gölge oyunlarının bir kısmında kuklalar bizde olduğu gibi perde gerisinde oynatılırken bazıları da perde önünde oynatılır.

Gölge Oyununun Tarihçesi

10. yüzyıldan itibaren bu sanatın icra edildiği düşünülmektedir. İlk çıkış noktasının ise tam net olmamasına rağmen Endonezya, Hindistan veya Çin olduğu düşünülmektedir. Gölge oyununun Anadolu’ya gelişi ise Mısır’dan ve 16. yüzyılda olduğu tahmin edilmektedir. Türkler Mısır’dan aldıkları bu geleneği öylesine geliştirip, öylesine güzelleştirmişler ve özgün bir hal vermişlerdir ki, mısıra giden ziyaretçiiler Mısırlıların bu geleneği Türklerden aldığını düşünmüşlerdir. İlk başlarda 28 farklı oyundan oluşan Hacivat Karagöz oyunları zamanla türemiştir. Ramazan ayında Kadir Gecesi hariç her akşam bir oyun oynanırdı. Farklı yörelere ait insanlar, Zenne, Karagöz’ün karısı, v.b kişiler oyunda yer alırdı. Piri Şeyh Küşteri olarak bilinir. Öyle ki oyunun oynandığı perdeye Küşteri Meydanı da denilirdi. Mukaddime (giriş), Muhavere (atışma), Fasıl (asıl amacın, oyunun sergilendiği bölüm), Bitiş (yapılan hatalar için özür dilenilen ve bir sonraki oyun hakkında bilgi verilen bölüm) olmak üzere 4 bölümden oluşur

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık