DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Golf Nedir? Golfün Tarihçesi Nedir?

23.08.2014
89 kez görüntülendi

Golf Nedir? Golfün Tarihçesi Nedir?

GOLF NEDİR?

Çimenlerle kaplanmış,açık ve geniş bir alanda özel olarak hazırlanan ufak bir topu sopa ile ilerleterek deliğe sokmayı hedefleyen spora golf adı verilmektedir.

GOLFÜN TARİHÇESİ NEDİR?

Golfün ortaya çıkışı ilgili birçok çok teori bulunmaktadır.Bu görüşlerden bir tanesi golfün çıkış noktası olarak Çin‘de ortaya çıkan ve bir değnek ile ile topa vurularak oynan oyun olan chuiwani gösterir.Bu oyun daha sonra Çin’den alışveriş yapan tüccarlar aracılığı ile Avrupa’ya taşınmıştır.

Ortaya atılan bir diğer görüşe göre golf,Romalıların M.Ö Avrupa’da fethettiği ülkelerde modern bir oyun olarak ortaya çıkardığıdır.Sezar’ın hükümdarlık yaptığı dönemlerde sopa şeklide olan dallarla tüy dolu olan toplara vurarak oynanan ve görünüş itibariyle golfe benzeyen pagancia adında bir oyun oynarlardı.Eski kitap resimlemelerine göre de Hollanda,Fransa ve Belçika’da da bu oyun oynanmaktaydı.

Seneler 1457 yi gösterdiğinde İskoçya‘da golf sporu yasaklandı bunu nedeni çok önemli bir savunma sporu olan okçuluk ile karıştırılmasıydı.Hükümetin tüm bu baskılarına rağmen İskoç halkı golften vazgeçmemiş ülkenin kıyı kesimlerinde bu sporu oynamaya devam etmiştir.Bu direnişin doğal bir sonucu olarak daha sonra İskoçya’da ve hatta İngiltere de golf kulüpleri kurulmaya başlanmıştır.

Tüm bunlara rağmen golf sporu esas gelişimini 19.yüzyılın gelmesi ile yaşadı.Teknolojininde gelişmesi ile birlikte çok daha iyi tasarlanan golf sahaları ve golf ekipmanları bu sporu daha zaevkli ve oynanılabilir hale getirdi.Metal gövdeli olan golf sopaları ilk kez 1930 lu yıllarda kullanılmaya başlandı ve bunu takip eden gelişmelerle birlikte 1980 lerde golf sopalarının ağırlıklarında ciddi bir düşüş oldu.

Daha sonra yılların ilerlemesi ile birlikte golf sporunu kimin ortaya çıkardığı tekrar gündem konusu oldu.Ancak elde edilen son uzlaşma golfün atalarının İskoçlar olduğu yönünde olmuştur

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Golf Nedir? Golfün Tarihçesi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık