DOLAR: 3.75 TL
EURO: 4.52 TL

Gökyüzü Neden Mavidir? Gökyüzünü Mavi Yapan Nedir?

22.07.2014
291 kez görüntülendi

Gökyüzü Neden Mavidir? Gökyüzünü Mavi Yapan Nedir?

“Gökyüzü neden mavidir? Gökyüzünü mavi yapan şey nedir?, Bunların bilimsel bir açıklaması var mıdır?” gibi soruların cevaplarını bu yazıda cevaplamak istedik. Açık ve güneşli bir havada sırtüstü uzanıp gökyüzüne bakmak, masmavi gökyüzünü seyretmek herkese ferahlık verir. Bu, mavi rengin huzurlu doğasından gelmektedir. Peki ya gökyüzüne baktığımızda mavinin müthiş tonlarını değil de kırmızının esrarengiz ve ürpertici tonlarını görseydik.. Gökyüzü neden kırmızı değil? İşte cevabı:

Gökyüzü Neden Mavidir?

Gökyüzü mavidir; çünkü, güneş ışınları atmosfere girdiğinde toz parçacıklarına, gaz moleküllerine çarpar ve yansır. Böylece gün ışığı değişik dalga boylu bir çok ışından oluşur. En kısa boylu ışınlar da mavi ışınlardır bu yüzden mavi renk çok çabuk yansır. Mavi rengin en çok saçılmasının sebebi de renklerdeki kırılma olayıdır.  Mavi renk kırmızıya ve diğer renklere göre daha çok yansır ve gökyüzüne en çok giden renk olur, böylelikle gökyüzü mavi renk alır yani biz gökyüzüne baktığımızda mavi görürüz.

Gökyüzü açık olduğunda mavi ışık yine en çok saçılan ışıktır. Bu yuzden de gökyüzü mavi gorunür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte gorünmesine sebep olur. Gün batımında veya doğumunda güneş ışınları atmosfere eğik girdiklerinden dolayı fazla yol sarf etmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışık ve renk saçılır.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Gökyüzü Neden Mavidir? Gökyüzünü Mavi Yapan Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık