DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Gökkuşağı Nedir?Gökkuşağı nasıl oluşur?

03.07.2014
94 kez görüntülendi

Gökkuşağı Nedir?Gökkuşağı nasıl oluşur?

Gökkuşağı Nedir?Gökkuşağı nasıl oluşur? gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

GÖKKUŞAĞI NEDİR?

Gökkuşağı,güneşten gelen ışınların sis bulutlarına ya da yağmur damlalarına yansıması ve kırılması sonucuyla meydana gelen bir ışık tayfı olarak renklerin yay şeklinde göründüğü meteoroloji bir olaydır.Her ne kadar eski zamanlarda uygarlıklar gökkuşağı oluşumunu mitoloji olaylara bağlasalar da bilim ve teknolojideki gelişmeler bize bunu böyle olmadığını göstermiştir.

Gökkuşağında mevcut 7 renk vardır.Bu renkler kırmızı,sarı,turuncu,yeşil,mavi,lacivert ve mordur.

GÖKKUŞAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

BİRİNCİ GÖKKUŞAĞI

En çok bilinen ve doğada en çok karşılaşılan gökkuşağı çeşididir.Bu gökkuşağına aynı zamanda ilkel gökkuşağıda denir.İlkel gökkuşağında kırmızı en dış tarafta mor ise in iç taraftadır.Tüm renklerin dıştan içe doğru sıralamasını yazacak olursak kırmızı,turuncu,sarı,yeşil,turkuaz,mavi ve mordur.

İKİNCİ GÖKKUŞAĞI

Bu gökkuşağında kırmızı en içte mor ise en dıştadır.Bu gökkuşağının ışığı birinci gökkuşağına göre daha zayıftır.Bu gökkkuşağının renk sıralaması ise  mor,mavi,turkuaz,yeşil,sarı,turuncu ve kırmızıdır.

KÜÇÜK KUŞAKLAR

Bu tip gökkuşakları yalnızca kırmızı veya kırmızı-yeşil renk bantlarından oluşurlar.Birinci kuşakların iç tarafında ikinci kuşakların ise dış tarafında bulunurlar.

GÖKKUŞAĞI NASIL OLUŞUR?

Bir gökkuşağı kırmızı,turuncu,sarı,yeşil,mavi,lacivert ve mor renklerinden meydana gelen ya da daha fazla aynı merkezli aklardan ibarettir.Yukarıda da belirttiğimiz gibi gökkuşağı çeşitleri içinde en çok rastlananı birinci gökkuşağıdır.Birinci gökkuşağının merkez açısı 42 derece civarlarındadır.Bazen ışığı daha zayıf olan merkez açısı 50 derece civarında olan gökkuşağına da rastlanır.Eğer güneşin ufuktan yüksekliği 52 dereceden fazla olursa gökkuşağı oluşmaz.42.5 derecenin üzerinde olursa gökkuşağı oluşur ancak görülmez.Burada renk dizilişi tam terstir.

Gökkuşakları güneş ışınlarının yağmur damlaları ve sis tanecikleri tarafından kırılması,yansıtılması ve dağıtılması şeklinde meydana gelir.

Genelde yarım çember olarak gözükürler ancak bir uçaktan ya da dağın zirvesinden bakıldığında çember olarakta görülebilirler.Gökkuşağının oluşabilmesi için gökyüzünde mutlaka Güneş olmalıdır ve görebilmemiz için Güneşe arkamızı dönmemiz gerekir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Gökkuşağı Nedir?Gökkuşağı nasıl oluşur? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık