DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

GÖKKUŞAĞI NEDEN VE NASIL MEYDANA GELİR?

24.05.2014
534 kez görüntülendi

GÖKKUŞAĞI NEDEN VE NASIL MEYDANA GELİR?

Gökkuşağı gördüğümüzde genelde çevremizdekilere sorduğumuz ilk sorudur: ”Nasıl oluşuyor bu gökkuşağı?”. Bu yazımızı sizin için gökkuşağı nasıl ve neden meydana geliyor sorularını açıklamak için yazıyoruz. 

Gökkuşağı Nasıl Meydana Geliyor?

Öncelikle bilmeliyiz ki bu oluşum tamamen meteorolojik bir olaydır ve eskilerde inanıldığı gibi mitolojik  efsanelere bağlı  olması tamamen yanlıştır. Yani ne Tanrılara ait bir köprü ne de altından geçenlerin cinsiyetini değiştireceğine inanılan bir renk cümbüşüdür. Peki nedir…

Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında veya sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve renklerinin bir yay şeklinde göründüğü bir doğa olayıdır. Bulutların yağmura dönüşmesinden sonra oluşan su damlacıklarının güneş ışığıyla buluşmasından kırılan ışının yarattığı çümbüştür de diyebiliriz.

Bu ışınlar damlacık yüzeyine 0-90° arasındaki her açıyla düşerler ve ışınların sayısı hesaplanamayacak şekilde büyüktür.

Peki bu ışık yayında hangi renkler vardır?

Gökkuşağında mevcut yedi renk bulunur.

En dar halkada mor olmakla beraber dışa doğru sırasıyla lacivert, mavi, yeşil, sarı ve turuncudan geçerek en dışta kırmızıyla biten büyüyen çemberler şeklinde görülerek sıralanırlar. Genelde bir seferde tek gökkuşağı görürüz.

Son olarak bu gökkuşağının çeşitleri de mevcuttur. Bunlara da bakalım…

  1.  Birinci Gökkuşağı( En çok rastlanan çeşididir)                                                                                                                                     merkez açısı 42° civarındadır.
  2. İkinci Gökkuşağı                                                                                                                                                                                               merkez açısı 50° civarındadır. 
  3.  Küçük Kuşaklar

Ayrıca güneşin ufuktan yüksekliği 52 dereceyi geçerse gökkuşağı oluşmaz, 42,5 derecenin üzerinde olursa gökkuşağı görülmez.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık