DOLAR: 3.93 TL
EURO: 4.66 TL

Gökçeada Neresidir? Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

25.08.2014
173 kez görüntülendi

Gökçeada Neresidir? Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

“Gökçeada Neresidir? Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?, Gökçeada’da Ne Yapılmalıdır? Gökçeada’nın Neyi Meşhurdur?” sorularının cevaplarını bu yazımızda sizin için derledik.

Gökçeada Neresidir? Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada, Bozcaada ile birlikte Ege Denizi‘nde bulunan iki adamızdan bir tanesidir. Aynı zamanda Çanakkale ilinin bir ilçesidir. Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada’nın nüfusu kış aylarında 6000 civarı seyrederken, yaz aylarında gelen turistlerle birlikte 30000-35000’lere kadar ulaşmaktadır. Gökçeada’ya ulaşım yalnızca deniz yolu ile sağlanmaktadır. Haftada iki gün Sabiha Gökçen’den uçuş seferleri de dönem dönem yapılmaktadır.

Gökçeada, yeşil ve mavinin özgür dünyasıdır. Gökçeada her mevsim rüzgarlıdır ve nem sıfırdır. Gün içerisinde bile çok kez yön değiştiren rüzgarın yönüne göre, denize girmek için uygun plaj her zaman bulunabilir. Gökçeada’nın Yunanca ismi olan İmroz‘un kelime anlamı zaten “Rüzgarlı ve Yağmurlu Ada”dır.

Gökçeada’nın 14 mil açığında yunan adası olan Samothraki bulunmaktadır. Samothraki oldukça heybeli bir ada iken Gökçeada daha düz, daha engebesizdir. İki adanın arasındaki deniz ise Türkiye karasuları içerisindeki en derin deniz olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca Yunan mitolojisine göre de Poseidon‘un bu iki ada arasında denizin altında yaşadığına inanılmaktadır.

Ada’nın denizi oldukça temizdir. Adanın her tarafında içilecek derecede temiz deniz suyu bulunur. En önemli plajları Kefaloz Plajı, Laz Koyu Plajı, Gizli Liman Plajı ve Kuzulimanı Plajı’dır. Ada’ya gidileceği zaman mutlaka bu plajlarda özellikle de Laz Koyu’nda denize girilmesi tavsiye olunur. Adadaki tarihi Rum Köyleri muhakkak gezilmelidir. Tepeköy, Dereköy, Zeytinli gidilmeli, soğuk ve doğal suyundan içilmelidir. İspirya denen Tepeköy’deki piknik alanında gün batımı ve Samothraki manzarası eşliğinde piknik yapılmalı, buz gibi suyundan içilmelidir.

Gökçeada’nın efibadem kurabiyesi meşhurdur. Merkezdeki pastaneden temin edilmeli ve mutlaka yenmelidir. Adanın aynı zamanda Kefaloz Plajında bulunan Tuz Gölü’nden çıkan balçık cilde ilaç olmaktadır. Ve bu balçıkla mutlaka boyanılmalıdır.

Ada’ya seferler Kabatepe Limanı‘ndan yapılmakta olup yaz aylarında 2-3 saatte 1 sefer yapılmaktadır. Adaya gideceklere ufak bir tavsiye ile yazımıza bir son verelim. Adaya gidecekseniz mutlaka araba ile gidin, veya gider gitmez bir araba kiralayın. Çünkü Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada kuzey-güney doğrultusunda yaklaşık 15 km, doğu batı doğrultusunda ise yaklaşık 30 km uzunluğundadır. Ve arabasız ulaşımı sağlamak oldukça zordur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık