DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

14.07.2014
64 kez görüntülendi

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir? gibi sorularınızın cevaplarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

Göğüs Kanseri Nedir?

Göğüs kanserine geçmeden önce isterseniz kanser ne demek biraz ondan bahsedelim.Anneden gelen yumurta ile babadan gelen spermin birleşmesin sonucu doğacak olan çocuğun gen şifrelerinin olduğu bir hücre meydana gelir.Bu genetik bilgilerin tümüne DNA denir.Bu bahsettiğimiz hücre DNA kontrolü altında 100 trilyon sayısına ulaşana kadar çoğalır ve artık oraya kadar ulaştığında erişkin olur.Bunun yanı sıra bütün hücreler görevlerini DNA kontrolünde gerçekleştirirler ve var olan hücreler bu canlının ihtiyaçlarını karşılamak adına çoğalırlar.Bu çoğalmayı da DNA kontrol eder.Ancak bazı çoğalma işlemlerinde DNA üzerinde bazı değişikliklikler oluşur.Hücrelerin çoğalmasından sorumlu bölümde değişiklik meydana gelirse doğal olarak hücrelerin bölünmesini kontrol eden mekanizmanın işlevinde de aksaklıklar oluşur.Bunu sonucu olarak hücrelerde aşırı büyüme meydana gelir,kontrolsüz büyüme başlar.İşte çeşitli aksaklıklar nedeni ile aşırı büyüme gösteren bu hücrelere kanser hücreleri adı verilir.

Göğüs Kanseri : Meme,süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallar vardır.Bu süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin az önce bahsettiğimiz  kontrolsüz şekilde çoğalmaları ve vücudun diğer kısımlarında da bunun devam etmesi durumunda ortaya çıkan rahatsızlığa göğüs kanseri denir.

GÖĞÜS KANSERİNİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Bazı özellikleri taşıyan kadınların göğüs kanserine yakalanma riskleri daha fazladır.İşte kadınların sahip  olduğu bu faktörlere risk faktörleri denir.Bu faktörlerin taşıyan kadınların taşımayanlara göre göğüs kanserine yakalanma riski daha fazladır ancak bu faktörleri taşımayan kişilerde meme kanserine yakalanabilir.Bu yüzden risk taşıyabilecek faktörleri sadece hasta kişiler değil,sağlıklı olan kişilerde sık sık kontrol ettirmelidir.

Gögüs Kanserine Yakalanma Riskini Arttıran Özelikleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Yaş
  • Kişisel ya da ailesel meme kanseri yatkınlığı
  • Fertil çağı süresi
  • Doğurganlık hikayesi
  • Sosyoekonomik seviye
  • Doğum kontrol hapı kullanımı
  • Alkol kullanma seviyesi
  • Sigara
  • Şişmanlık
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Göğüs Kanseri Nedir? Göğüs Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık