DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Göbeklitepe Nerededir? Göbeklitepe’nin Tarihçesi Nedir?

22.10.2014
118 kez görüntülendi

Göbeklitepe Nerededir? Göbeklitepe’nin Tarihçesi Nedir?

“Göbeklitepe Nerededir? Göbeklitepe’nin Tarihçesi Nedir? Göbeklitepe’de Hangi Yapılar Vardır? Göbeklitepe’nin İnsanlık Tarihi Açısından Önemi Nedir?” gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Göbeklitepe Nerededir?

Göbekli tepe günümüz il sınırları dahilinde, Şanlıurfa sınırları içerisinde kalmaktadır. İl merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Göbeklitepe, Örencik Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Bir tepe üzerinde bulunan Göbeklitepe,  300*300 metrelik bir alanı kaplayan 15 metre yükseklikte bir tepedir. Bulunduğu platoda kült yapılarının yanı sıra taş ocakları da bulunmaktadır

Göbeklitepe’nin Tarihçesi ve Önemi

Göbeklitepe’de insanlık tarihinin ilk tapınakları bulunmuştur. MÖ 12000 yılından günümüze uzandığı düşünülen bu tapınaklardan 6 tanesi gün yüzüne çıkarılmıştır fakat toplamda 20 tapınak olduğu bilinmektedir. Bulunan yapıların ortak özelliği, T biçiminde yaklaşık 10 adet taşın daire oluşturacak şekilde dizilmiş olmasıdır. Araları taş duvarla örülmüştür. Bu yapının merkezinde daha yüksek boyda iki taş karşılıklı olarak yerleştirilmiştir. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartma ya da oyularak betimlenmiştir. İşte bu yüzden arkeologlar bu taşların, insanları sembolize ettiğini düşünmektedir. Daire oluşturacak şekilde yerleştirilen T biçimli taşların ağırlıklarının 40-60 ton arasında değiştiği biliniyor. O dönemde ufak aletler dışında herhangi bir aracın bulunmadığı tahmin edildiğinden, taşların nasıl taşındığı ve nasıl oraya yerleştirildiği sorusu henüz netlik kazanmamıştır.

Buluntulardan yola çıkılarak o dönemdeki inanç ve cenaze adetleri hakkında da tahmin yapmak mümkün oluyor. Bu daire oluşturacak şekilde dizilen taşların ortasında bulunan taşlara ölülerin yatırıldığı düşünülmektedir. Ölüleri yırtıcı kuşlar parçalayarak yiyeceği ve böylece ölünün tanrıya ulaşacağı düşünülmekteydi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık