DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Gitar Nedir? Gitar Türleri Nelerdir?

21.07.2014
101 kez görüntülendi

Gitar Nedir? Gitar Türleri Nelerdir?

Bugün hepimizin ucundan kıyısından az çok çalmayı bildiği,çalanın da akdeniz akşamları çalamadan edemediği bir enstrüman olan gitarı ve bu aletin türlerini ele alacağız.

GİTAR NEDİR?

Gitar, parmakla ya da pena ile çalınan,temelde sekiz şeklini andıran yan kısımları oval ve sapı üzerinde ses perdeleri olan telli bir çalgı türüdür.Gitarlar genelde altı tellidir fakat türlerine göre sahip oldukları tel sayısı da değişkenlik göstermektedir.Gitarlar farklı türlerdeki ağaç çeşitlerinden yapılırlar ve neredeyse tüm müzik türlerinde kullanılırlar.

GİTAR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

KLASİK GİTAR : Klasik gitar, var olan gitar türlerinin en eski ve en sade halidir.Gitar gövdesinin ortasında ses boşluğu denilen bir delik bulundurur.Gitarın telleri titreştiğinde bu gövdede buluna hava da titreşir ve ses tek çıkış noktası olan bu boşluktan dışarı çıkar.Klasik gitarda 3ü kalın 3 ü ince olmak üzere altı tane gel bulunmaktadır.Kalın teller ipek üzerine sarılmış çelikten,ince teller ise naylondan yapılmaktadır.

AKUSTİK GİTAR : Akustik gitar görünüş olarak klasik gitara benzemektedir.Ancak akustik gitarın gövdesi klasik gitardan biraz daha şişman ve biraz daha basıktır.Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması akustik gitar ile klasik gitar arasındaki farkı oluşturmaktadır.

ELEKTRO GİTAR : Elektro gitar en basit tanımıyla tellerin titreşimini üzerinde barındırdığı manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımı ile akımı yüksek seviyede sese çeviren gitardır.Elektro gitarların kısımları diğer gitarlar ile aynıdır.Elektro gitarın en belirgin özelliği diğer gitarlara göre daha hızlı çalınabilmesidir.

BAS GİTAR : Prensip olarak elektro gitara benzer ancak sesi normal gitarlardan 1 oktav daha fazladır.Bas gitarında değişik çeşitleri mevcuttur.4,12,6,7 telli veya perdeli,perdesiz gibi.

PERDESİZ GİTAR : Bu gitarın yapılmasını nedeni ara sesleri vermek içindir.Normal gitara çok benzer ama çıkardığı ses normal gitardan oldukça fazladır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Gitar Nedir? Gitar Türleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık