DOLAR: 3.62 TL
EURO: 4.03 TL

Gezi Yazısı Nasıl Yazılmalı? Gezi Yazısı Yazarken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

29.03.2014
581 kez görüntülendi

Gezi Yazısı Nasıl Yazılmalı? Gezi Yazısı Yazarken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

İyi bir gezi yazısı nasıl yazılmalıdır? Gezi yazısı yazarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte cevapları…

Bir yazarın yurt içinde ve yurt dışında gezip gördüğü yerlerin ilgi çekici özelliklerini anlattığı yazı türüdür. Gezi yazıları gezip görmenin, iyi bir gözlemin ürünüdürler. Gezi yazılarının tarihi çok eskidir. İnsanlar hep uzak ülkeleri, uzak ülkelerin doğasını, insanlarını, bu insanların yaşayış biçimlerini ve yarattıkları kültür eserlerini merak etmişlerdir. Bir nedenle başka ülkelere giden kişilerle karşılaştığımızda, onları soru yağmuruna tutmamız bundandır. Günümüzde televizyon görüntüleri dünyanın birçok kültürünü yanıbaşımıza getirdiği halde, hâlâ gezi anılarını dinlemenin ya da okumanın tadı başkadır.

Gezi yazılarının çok yönlü anlatım olanakları vardır. Uzunluğu çoğu zaman kitap olacak kadardır. Gazetenin iç sayfalarından birinde dizi halinde günlerce yayınlandığı da olur. Okuyucunun sıkılmadan, merakla okuduğu bir yazı türüdür.

Gezi yazısı yazarken ilgiyi uyanık tutmak, okuyucuda okuduğu yerleri görme isteği uyandırmak çok önemlidir. Gezi yazarlığı ayrı bir ustalığı gerektirir. Yazar gezdiği yerlerin ilginç özelliklerini hemen fark edecek kıvrak bir zekâya ve kültür birikimine sahip olmalıdır.

Eskiden gezi yazılarına seyahatname, seyahat yazıları denirdi. Gezip gören insana da seyyah denirdi. Bugün gezen gören kimseye gezgin, onların gezip gördükleri yerleri anlattıkları yazılara da gezi yazıları denmektedir.

Gezi yazısı yazanın, gözlem gücü de önemlidir. Herkes bakar; ama herkes göremez. Aynı yere bakan iki kişi her zaman aynı şeyleri görmez. Gezi yazarı, çevresindeki evleri, binaları, doğal güzellikleri gördüğü gibi insan ilişkilerini de görür. Yerel halkın gittiği yerlere gider, onların yaşantılarının içine girmeye, onları yaşadıkları kültürün içinde anlamaya çalışır. İnsanlarla konuşur; yerel halktan, birinci ağızdan bilgi toplar ve bu tüm bunları yine kendi süzgecinden geçirerek derler.

Gezilmiş-görülmüş bir yeri hiç bilmeyene anlatmak için tasvir yapma, benzetmeler kullanma bu türün sıkça başvurduğu anlatım biçimlerinden biridir. Öyle ya, okuyanın anlatılan yeri gözünde canlandırması, o yere gitme isteği uyandırması gezi yazısının en temel hedeflerinden biridir.

Gezi yazısını keyifli kılmanın, okuyucuyu hayallere götürmenin en kolay yollarından biri de yazıda görsel malzeme kullanılmasıdır ki, bence gezi yazısının olmazsa olmazıdır. Kupkuru yazı okuyucuya keyif vermezken, görülen bir fotoğraf okuyucuyu yazıya bağlayabilir. Kullanılacak görsel, fotoğraf da olabilir video da… Hakkında hiçbir şey bilmediğim halde sadece gördüğüm bir fotoğrafla oraya gitme hayalleri kurduğum yerler çoktur benim.

Gezi yazısı kısa da olabilir, uzun da… Bu tamamen yazarın anlatmak istediğiyle ilgilidir. Bazen yazar kısa bir şeyler anlatır, okuyucuda merak uyandırır; bazen tüm detaylarıyla uzun uzun anlatır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık