DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Germanyum Nedir? Germanyumun Tarihçesi Nedir?

15.07.2014
130 kez görüntülendi

Germanyum Nedir? Germanyumun Tarihçesi Nedir?

Germanyum Nedir? Germanyumun Tarihçesi Nedir? gibi sorularınızın cevaplarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

GERMANYUM NEDİR? GERMANYUMUN TARİHÇESİ NEDİR?

Germanyumu ilk olarak Dimitri Mendeleyev isimli bir kimyager 1871 yılında şans eseri bulmuştur.Bu element doğada tek başına bulunamayıp çinkonun çeşitli işlemlere saflaştırılması sonucu ortaya çıkmaktadır.Bu madde çinkonun germanyum sülfür,hidrojen ve karbon ile etkileşiminden ortaya çıkmaktadır.Bunu dışında ortaya çıkmasının bir başka şeklide katranlı kömürün yakılması sonucudur.Gümüş gri metalik ve saydam olması ile beraber görünüş olarak kalay ve silisyuma benzer.Ne tam iletken ne de tam yalıtkandır.Bu yüzde hem yarı iletken hem yarı yalıtkan olarak kabul edilir.Oda sıcaklığında iletken,düşük ısıda yalıtkan özellik göstermektedir.Periyodik cetvelde GE simgesi ile gösterilmektedir ve atom numarası 32, atom ağırlığı 72,59 dur.

Germanyum elementinin ne kadar değerli bir element olduğu 1945 yılı ile anlaşılmaya başlanmıştır.Teknolojinin ilerlemesi sonucu elektronik aletlerinde kullanımının artması ile birlikte bu element de önemini aynı ölçüde arttırmıştır.Elektronik aletlerin yüksek güç harcamaları onların maliyetlerini de arttırmaktaydı.Germanyumun düşük maliyet ile yüksek enerji üretebilmesi onun seçilebilirliğinin artmasının en büyük nedeni olmuştur.Yıllar 1960 ı gösterdiğinde ilk olarak transistörlü radyolarda daha sonra ise televizyon ve bilgisayarlarda yüksek güç ve voltaj ihtiyacı sebebi ile kullanılmaya başlanmıştır.

Bahsedilen tüm bu özelliklerin dışında germanyumun kızıl ötesi ışınları geçirebilme gibi de bir özelliği vardır.Yüksek kırılma indisi olması sebebi ile optik ürünler,kameralar ya da projeksiyon aletleri gibi teknolojik aletlerde de kullanımına başlanmıştır.Tüm bu ürünlerde kullanılmasından dolayı germanyum elementi özellikle teknoloji alanında hayatımızı kolaylaştıran başlıca unsurlardan biridir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Germanyum Nedir? Germanyumun Tarihçesi Nedir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık