DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır?

27.07.2014
96 kez görüntülendi

Gelinliklerin Rengi Neden Beyazdır?

Her genç kızın hayali bir gün beyaz atlı prensini bulup dillere destan bir düğün ile evlenmektir.Ancak genç kızlar için bundan daha önemli bir konu var ise o da gelinlik olayıdır.Erkekler için damatlık ne ise kızlar için gelinlik o değildir.Gelinliğin modeli bir türlü karar verilemeyen ve aynı zamanda birçok tartışmaya sebebiyet veren belki de düğünün en hayati kısmıdır.Gelinlik hakkında günlerce gecelerce düşünen kızlarımız sorarız sizlere gelinlik rengi hakkında hiç düşündünüz mü?Gelinliklerin rengi neden tartışmasız bir şekilde beyaz olarak kabul edilmiştir?İşte bu yazımızda gelinliklerin renginin neden beyaz olduğunu sizlerle paylaşacağız.

GELİNLİKLERİN RENGİ NEDEN BEYAZDIR?

Düğünlere özel kıyafet tasarımları,düğün hazırlıkları yani kısacası düğün merasimi ile ilgili çoğu şey tıpkı diğer bir çok şeyin ortaya çıkmasında etkin rol alan Eski Roma dönemine uzanmaktadır.Eski Roma döneminde gelinlikler şimdikinin aksine sarı renk olarak tercih edilmekteydi ve gelinler yüzlerine gelinlikleri ile aynı renkte peçeler takmaktaydı.Bu sayede evli ve bekar kadınlar birbirlerinden ayırt edilebilirlerdi.Orta çağda ise gelinlik rengi pek önemli değildi,önemli olan gelinliğin kaliteli ve güzel durmasıydı yani renkler kişilerin kendi tercihlerindeydi.

Gelinliklerde beyazın moda olması 16. yüzyıl ile birlikte gelmiştir.Bu dönemlerde kraliyet ailesinde gümüş renklerde gelinlikler giyiliyordu.Buna rağmen Kraliçe Viktorya beyaz renkte gelinlik giymek isteyince beyaz gelinlik modası da otomatik olarak başlamış oldu.Sonuçta kim kraliçenin giydiği renkte gelinlik giymek istemezdi ki?

17. yüzyıla geçildiğinde Fransız ve İngiliz yazarlar beyaz rengin anlamı üzerine yazılar yazmaya başlamışlardır.Bu yazarlara göre beyaz renk masumiyeti simgelemekteydi.17. yüzyılın bir diğer geleneğine göre bekaret evlilik için vazgeçilmez bir unsurdur ve beyaz renkte gelinin masumiyetini simgelemektedir.Diğer bir deyişle beyaz renk gelinlik bu dönemlerde evlenen kızların topluma bekaretlerini simgelemeleri için bir simge olmuştur.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık