DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.05 TL

Gelinliğin Tarihçesi Nedir?

01.09.2014
77 kez görüntülendi

Gelinliğin Tarihçesi Nedir?

“Gelinliğin tarihçesi nedir? Gelinlik ilk ne zaman giyilmiştir? Neden gelinlik giyilir?” gibi sorular aklınıza takılıyorsa gelinlik hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Her sene çeşit çeşit modellerle genç kızların rüyalarını süsleyen gelinlikler düğünlerin olmazsa olmazlarından biri. Peki gelinlik ilk ne zaman ortaya çıktı?

Gelinliğin Tarihçesi Nedir?

Geliniğin ilk kez giyilmesi Eski Mısır’a kadar dayanıyor denebilir. Mısır’da gelin olan kadınlar üzerlerine beyaz renkte kumaştan, pileli elbiseler giyerlerdi. Yunanistan’da da evlenen kadınlar mutluluklarını temsil etsin diye beyaz giysiler giyerlerdi.

Gelinliğin renginin beyaz olarak kalıplaşmaya başlaması 16.yy’da olmuştur. 1854 yılında Kraliçe Victoria’nın düğününde giydiği hepsi saten beyaz kumaştan oluşan gelinlik günümüzdeki gelinlik modellerinin kaynağını oluşturmuştur. Halbuki bu dönemde kraliyet ailesine mensup gelinler gümüş renkte gelinlik giyerlerdi. Kralice Victoria bu geleneği bozup beyaz gelinlik giymiş ve günümüz gelinlik modasının adeta öncüsü olmuştur.

Daha sonraları Avrupalı sanatçılar gelinlikte beyaz rengi öven, gelinliğin beyaz olmasının saflığı ve güzelliği simgelediğini belirten konular işlemeye başladılar. Böylece gelinliğin Avrupa toplumunda iyice yaygınlaşmasına katkıda bulunmuşlardır.

Her yıl değişen moda, masumiyetin ve saflığın simgesi gelinliklere getirmiş ve duvak, çiçek, tül, şifon, saten, dantel ve ipek kumaşlar her zaman bir gelinliğin vazgeçilmezi olmuştur. Türkiye’de ise 1930-1940’lı yıllarda ipek ve şifon kumaşlardan dikilen gelinlikte, 1940’lı yılların sonlarına doğru bir moda oluşmaya başlamıştır. 1950-1960’lı yıllarda daha çok bel kısmından aşağı doğru kabarık gelinlikler tasarlanmıştır ve tercih edilmiştir. 1980-1990’lı yıllarda ve daha sonra ise kumaşlarda ve modellerde farklılaşmalar görülmüştür.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık