DOLAR: 3.53 TL
EURO: 3.96 TL

Gazze Nerede? İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor?

15.09.2014
58 kez görüntülendi

Gazze Nerede? İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor?

Yıllardır İsrail ile olan soğuk savaş durumundan kurtulamayan  Gazze şehri nerede, İsrail Gazze’ye neden saldırıyor gibi sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Gazze Nerede?

Gazze şehri Filistin ülkesinde bulunur. Filistin’in güneybatısında bulunan bu şehrin nüfusu 450 bindir. Gazze dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden ve şehirlerden biridir. Gazze’nin tarihi 5 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Tarih boyunca önemli ticaret yolları üzerinde yer almış ve Baharat yolu üzerinde mola yeri olarak kullanılmıştır. Gazze 635 yılında Müslümanlar tarafından fethedildi ve İslami bir hukuk merkezi haline getirildi. Daha sonra Haçlı ordusunun saldırıları nedeniyle şehir harap edildi. Gazze yüzyıllar boyu akınlar ve sellere maruz kaldı ve Gazze de yaşayan insanlar sürekli savaşla boğuşmak zorunda kaldı. Osmanlı’nın hakim olduğu yüzyıllarda şehirde barış dönemi yaşandı ve ticaret yapılmaya başlandı.

 İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor?

Gazze şehri 1.Dünya Savaşı sırasında İngilizlere teslim oldu ve bu sayede Filistin’in bir parçası oldu. 1967 de İsrail ve Filistin arasında yaşanan 6 Gün Savaşı sonucu Gazze Şeridi İsrailliler tarafından ele geçirildi. 2007 yılından sonra Hamas tarafından yönetilen Gazze şehri 2007 yılından beri İsrail tarafından abluka altına alındı ve tabiri caizse Gazze vatandaşları 2007 yılından beri İsraille sürekli olarak soğuk savaş halindedir. Bu savaşın asıl nedeni 1948 yılında İsrail devletinin kurulmasıyla birlikte, Filistin’in paylaştırılmasına dair 181 sayılı BM Genel Kurulu kararında Gazze, İsraillilere verilen bölgeler arasında sayılmıştır. Fakat bu bölge daha sonrasında Mısır ve Ürdün’e verilmiştir. İsrailliler bu durumu kabullenememiştir ve yıllar boyu Gazze’ye saldırılarda bulunmuşlardır. Şu sıralar tekrar alevlenen savaşta yüzlerce Filistinli ölürken bütün dünya bu savaşı izlemekte hatta  ABD, Almanya gibi ülkeler İsrailin kendini savunduğunu öne sürerek bu savaşı desteklemektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Gazze Nerede? İsrail Gazze’ye Neden Saldırıyor? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık