DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Galata Kulesi Tarihi ve Bilinmeyenleri…

08.04.2014
178 kez görüntülendi

Galata Kulesi Tarihi ve Bilinmeyenleri…

Bilinir ki her şehir içinde güzelken kuş bakışı ayrı güzeldir. O yüzden güzel şehirlerin seyri yapılsın diye seyir alanları yapılmıştır. Nasıl ki New Yorkta Empire State var, İstanbul’da da Galata Kulesi var. Turistlerin gözdesi olan kulenin tarihini bu yazımızda bulabilirsiniz…

Galata Kulesi Arşivi…

Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiş İstanbul’un Galata semtinin en önemli sembolüdür. Galata Kulesi üzerinde İstanbul Boğazı, Haliç ve İstanbul mükemmel olarak izlenebilmektedir. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında inşa ettirilen Galata Kulesi ilk olarak Fener Kulesi diye inşa ettirilmiş dünyanın en eski kulelerinden bir tanesidir. Yerden çatıya kadar 69,90 metre yüksekliğe sahip Galata Kulesinin duvar kalınlığı 3,75 m iken, iç çapı ise 8,95 m, dış çapı da 16,45 metredir. Galata Kulesi ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu işlenmemiş moloz taşından yapıldığı ve ağırlığının yaklaşık olarak 10.000 ton olduğu belirlenmiştir. Galata Kulesi hakkında yapılan araştırmalarda tarihteki dönemlerde intihar olaylarının yaşandığı kayıtlara geçmiştir. Bir Avustralyalı 1876 yılında nöbetçilerin dalgın bir anında kendisini kuleden aşağı atarak intihar etmiştir. Ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın 15 yaşındaki oğlu Vedat Oğuzcan 6 Haziran 1973’te kendini kuleden aşağı atarak intihar etmiştir.  Ümit Yaşar bu olayın sonrasında Galata Kulesi adlı şiirini yazmıştır.

Galata Kulesinin Tarihi

Galata Kulesi Bizanslıların döneminde deniz malzemeler için depo olarak kullanılırken, İstanbul’un Fethi’nden sonra gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde zindan halinde kullanılan Galata Kulesinin daha sonraları yangın kulesi olarak da kullanıldığı bilinmektedir. 4. Murat zamanında donanma malzeme deposu olarak kullanılan kule, şimdilerde ise turizm tesisi olarak hizmet vermektedir.

Galata Kulesi İstanbul’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken ulaşımı da oldukça kolay sağlanan müthiş bir manzaraya sahiptir. Şimdilerde üst katlarda cafe ve restoran bulunmaktadır. Galata Kulesinden Üsküdar’a kadar kendi yaptığı kanatlar ile uçan Ahmet Çelebi Galata Kulesinin ve kendi adından İngiltere’de uzun yıllar söz ettirmiştir. Günümüzde Galata Kulesi ile ilgili bilim adamları herhangi bir çalışma yapmamaktadır. Bu nedenle sadece turistlerin gezip görmek amacıyla kullandıkları müthiş bir tarihi eser olarak bilinmektedir.

Galata Kulesi Ulaşım

Galata Kulesi Şişhane bölgesinde bulunur. Buraya İstiklal Caddesi’nden yürüyerek ulaşılabilir. Bunun için Tünel’den önceki aradan sola dönerek yokuş aşağı inilmesi yeterlidir. Kule sağ tarafta, binaların arasından aniden karşınıza çıkacaktır. Şişhane bölgesindeki Refik Saydam Caddesi üzerinde bulunan İstanbul Kültür Sanat Vakfı binası yan aralığından da Galata Kulesi’ne ulaşılabilir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi’ne giriş Türkiye vatandaşları için 6 TL yabancı turistler için 10 TL’dir. Her gün saat 09.00‘da ziyarete açılan kule saat 19.00‘da kapanmaktadır. Gün içinde burayı ziyaret ettiğinizde buradan İstanbul’un görülmesi gereken pek çok yerini izleme şansına sahip olabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık