DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.96 TL

Frigya Neresidir? Frigler Neye İnanırlar? Adetleri Nelerdir?

23.10.2014
105 kez görüntülendi

Frigya Neresidir? Frigler Neye İnanırlar? Adetleri Nelerdir?

“Frigya Neresidir? Frigler Neye İnanırlar? Frigya Adetleri Nelerdir?, Friglerde Madencilik Nasıldır?” sorularının cevaplarını sizin için derledik.

Frigler Kimlerdir? Frigya Neresidir?

Frigler Anadolu’ya Troya’nın tahrip edilmesinden sonra M.Ö. 12. yüzyılda Balkanlar’dan gelmişlerdir. Siyasi bir topluluk olarak ortaya çıkışları ise M.Ö. 750 civarıdır. Merkezi yerleşim yerlerinin Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar üçgeninde olduğu buluntulardan ortaya çıkar. Gordion‘un başkentleri olduğu bilinir. Hint-Avrupa kökenli olmalarına rağmen Anadolu’da yaşamaya ayak uydurabilmişlerdir. M.Ö. 725-675 arasında Orta ve Güney Anadolu‟ya kadar yayılmışlar. Doğuda Asurlular ile çatışırken, Batıda Hellenler ile iyi ilişkiler içinde bulunmuşlar. En önemli dönemi III. Gordios‟un oğlu II. Midas dönemidir.
Frigler Hitit ve Hellen kültürlerinden etkilenmekle birlikte kendi özgün kültürlerini de oluşturmuşlardır. Maden, fildişi, ağaç ve dokuma alanında üstün ürünler ortaya koymuşlardır. M.Ö. 696-695 arasında Kimmerlerin saldırısına uğramış ve siyasal birliklerini yitirmişler; bir süre beylikler halinde Lidya Krallığı‟na bağlı kalmışlardır. M.Ö. 546-545 arasındaki büyük Pers istilasında ortadan kalkmışlardır.

Frigler Neye İnanırlar?

Kybele baş tanrıçadır ve toprak anayı simgeler. Ay Tanrısı Men ve Şarap Tanrısı Sabazios en çok tapınılan tanrılardır. Pessinius (Ballıhisar) kenti ana tanrıça kült alanıdır ve burada tanrıçanın sevgilisi Attis ile birleştiğine ve bu durumun tabiata can verdiğine inanılır. Tanrıça için tapınaklar inşa edip, duvarlarını pişmiş toprak levhalar, niş içlerini tanrıça heykelleri ile süslemişlerdir.

Frig Cenaze Adetleri Nasıldır?

Frig kral ailesi ve asil zenginler öldükten sonra üzeri büyük toprak tümseklerle örtülü, ardıç ve sedir ağacından kütüklerle desteklenmiş mezar odalarını içeren tümülüslere gömülüyorlardı. Bu tarzda yapılmış odaların ağaç konstrüksüyonu ileri bir teknik göstermektedir. Genellikle toprağa geniş, uzun çukurlar kazılıyor, içine tahtadan odalar yapılıyor ve etrafı moloz taşlarla dolduruluyordu. Ölü tahta odaya yerleştirildikten ve hediyeler konulduktan sonra üstüne çatı örtülüyor ve çatının üzerine büyük taş yığını konuluyordu. Bunun üzerine de toprak veya kil yığılmak sureti ile tümülüs yapılıyordu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık