DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Foton Nedir? Özellikleri Nelerdir?

30.08.2014
47 kez görüntülendi

Foton Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Modern fizik yaptığı araştırmalarla birçok bilinmeyeni ortaya çıkarmış ve insanlığın gelişimine çok önemli katkılarda bulunmuştur.Modern fiziğin yarattığı bir kavramda fotondur.Peki nedir bu foton,neye denir? Özellikleri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevaplarını şimdi okuyacağınız yazımızda bulabilirsiniz.

FOTON NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Uzmanlar tarafından foton, temel olarak ışığı oluşturan en basit parça olarak kabul edilmektedir.Fotonun diğer özelliklerine bakıldığında iyi bir de elektriksel yük taşıyıcısı olduğu gözlemlenmektedir.Günümüzde büyük gizemler barındıran kuantum fiziğinde de yoğun olarak fotonlar üzerine çalışmalar yapılmaktadır.Bunu dışında fotonlar gözlemlenmeleri çok kolay yapılar olması sebebi ile de birçok temel deneyin de en önemli parçası olmuştur.

Fotonların kolay gözlemlenebilir yapılar olduğunu söyledik,bunun nedeni ise foton parçalarının durağan bir kütleye sahip olmamasıdır.Fotonlar durağan bir kütleye sahip olmadıkları için evrende çok uzak mesafelerde de etkileşimler yaratabilmektedirler.Kuantum fiziğinde ve bilim dünyasında çok ünlü olan çift yarık deneyi fotonlar ile yapılmış ve fotonların hem parçacık hem de dalga özelliği gösterdiğinin anlaşılmasına neden olmuştur.

Bu deneyler ile ortaya çıkan parçacıkların kütleleri belirlenmeye çalışıldığı zaman, foton bir parçacık özelliği gösterir,mercek kullanılıp kırılmaya uğratıldığında ise foton bir dalga özelliği gösterir.Yine kuantum fiziğine ait olan ve çok uzun zamanıdır cevabı verilemeyen bir soru olan gözlemci faktörü, fotonların yapısının incelendiğinde işin içinde gözlemcinin de olduğunu ve bu nedenle fotonun daha farklı özellikler gösterdiğini ortaya koyar.Dünya üzerinde fizik alanının en önemli teorilerinden biri olarak kabul gören kuantum kuramı ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından bulunmuştur.

Işık parçacıklarının varlığını ise ilk kez ortaya atan Newton’dur.Ancak daha sonra yapılan çalışmalar ile ışığın bir dalga özelliği gösterdiği tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Foton Nedir? Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık