DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Florasan Lamba Nedir? Florasan İle Nasıl Enerji Tasarrufu Yapılır?

29.04.2014
159 kez görüntülendi

Florasan Lamba Nedir? Florasan İle Nasıl Enerji Tasarrufu Yapılır?

Gelişen teknolojiyle beraber enerji tasarrufu sağlayan ürünler de gelişim gösterdi. Enerji tasarrufu hem doğa için hem de aile bütçesi için gerekli bir unsurdur. Bu bağlamda evlerde, işyerlerinde, okullarda vs alanlarda kullanılan lambaların yerini de bu enerji tasarruflu florasanlar aldı. Bakalım neymiş bu florasanlar…

Floresans soğuk cisimlerde moleküler fotonun yutulmasının daha uzun bir dalga boyunda diğer bir fotonun yayılmasını tetiklemesiyle gerçekleşen ışık verme (ışıma) olayıdır. Yutulan ve yayılan fotonlar arasındaki enerji farkı moleküler titreşimler ya da ısı olarak ortaya çıkar.

Bir molekülün ışık soğurma yeteneği onun yapısındaki atomik çekirdek etrafında elektronların yerleşimine bağlıdır. Böylece molekül tarafından bir foton soğurulduğunda bir elektron daha yüksek enerji seviyeli bir orbitale kaldırılır. Bir foton soğurmuş molekül uyarılmış durumdadır ve genellikle artık kararlı değildir. Uyarılmış molekülde daha yüksek enerjili orbitallere taşınan elektronlar genellikle kendi düşük enerjili orbitallerine geri dönerler. Uyarılmış molekülün eski durumuna dönmesiyle salınan ışık floresans olarak adlandırılır. Floresans ışıma daima soğurulan dalga boyundan daha uzun dalga boylu yani daha düşük enerjilidir. Bitkilerdeki floresans normal şartlar altında oluşmaz, sadece çok yüksek ışık şiddeti ve yüksek stres ile gerçekleşebilir.

Floresans adını bu olayın sıklıkla gözlemlendiği, kalsiyum floridden oluşan “florid” adlı mineralden alır.

 

 

Floresan Lamba Neden Daha Çok Elektrik Tasarrufu Sağlar?

Floresan lambaların ilk kullanımı 1939 yılında gerçekleşti ve üreticisi General Electric’ ti. O günden bu yana normal ampullerle rekabetini sürdürdü. Floresan lambalar her zaman bir adım önde kaldı. Çünkü zamanla elektrik tasarrufu daha önemli bir hale gelmeye başladı ve bu lambalar elektrik tasarrufu sağlıyordu. İlk olarak toplu olarak yaşanılan yerlerdeki giderleri azaltmak amacıyla bu lambalar kullanıldı. Okullar, iş yerleri vb. bunlar arasındaydı. İlk çıktığı zamanlar ancak buralara hitap etmesinin sebebi ise maliyetinin biraz daha fazla olmasıydı. Ancak günümüzde floresan lambalar evlere de girdi.

Normal ampullere göre enerji tasarufuna % 75 oranında katkı yapar. Geçmiş zamanlara göre fiyatlarının daha aşağı çekilmesiyle yaygınlaştı. Hala normal ampullere göre daha pahalı olsalar da kullanım ömürleri neredeyse 10 kat daha fazladır. Normal ampullerde ışık bir noktadan gelirken floresanda tüm tüp içine yayılarak gelir.

Bu lambaların çalışma prensibi ise şöyledir: Elektrik düğmesine bastığınızda elektrik, floresan içindeki tüpün bir ucunda bulunan elektrottan diğer uçtakine doğru enerji oluşturur. Tüp içinde ise cıva bulunur. Bu enerji cıvayı buharlaştırır ve ultraviole ışınları açığa çıkar. Bu ışınlar gözle görülmez. Bu yüzden tüp içine fosfor tozları yerleştirilir. Bu ışınların tozlara çarpmasıyla da ışık görülebilir. Açıp kapama esnasında çok fazla elektrik sarfiyatına neden olurlar. Nitekim 1 kez açıp kapamada kaybedilen enerjiyle bu lambalar 1 saat çalışabilir.

Bu yüzden çalışması bakımından tasarruf sağlarken, çok sık açılıp kapandığında elektrik kullanımını üst seviyeye çıkarır. Kullanım süresine de bu açıp kapamalar direk etki eder. Sürekli çalışan floresan lambalar 60 bin saate yakın çalışabilirken, aç-kapa yapılan lamba ömrü 20 bin saate kadar düşer. Normal lambalarda aç-kapa yapmanın kullanım ömrüne etkisi yoktur.

Floresan lambaları mavimsi ışığa sahiptir ve bu yüzden gözü daha az yorar. Çiçekler için de faydalıdır. Çünkü mavi ışıkları daha iyi emerler. Normal ampulde mavi ışık çok az düzeydedir. Bu yüzden floresan, evde bulunan çiçekler için daha faydalıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık