DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Fırtına Nedir? Fırtına Çeşitleri Nelerdir?

19.08.2014
134 kez görüntülendi

Fırtına Nedir? Fırtına Çeşitleri Nelerdir?

Doğada bir takım etmenlere bağlı olarak gelişen olaylar vardır.Bunlardan biri de rüzgarlardır.Peki bu rüzgarlar nasıl oluşur?Bunların çeşitleri var mıdır? Hepsi aynı mıdır? İşte bu sorularınızın yanıtlarını şimdi okuyacağını yazımızda bulabilirsiniz.

FIRTINA NEDİR? FIRTINA NASIL OLUŞUR?

Dünyada iki tip basınç alanı vardır.Bu basınç alanları yüksek basınç ve alçak basınç alanlarıdır.Bu basınç alanları rüzgarın oluşumunda etkilidirler.Yüksek basınçtan alçak basınca doğru olan hava hareketlerine rüzgar denilmektedir.Rüzgarlarında oluşma şekillerine göre birçok çeşidi bulunmaktadır.Rüzgar çeşitlerinin içinde en tehlikelisi fırtınalardır.Fırtınalar şiddeti çok büyük olan rüzgarlardır.Fırtınanın ortaya çıkmasının tek nedeni sadece rüzgarlar değildir.Bir takım hava olayları da fırtınaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Bu meteoroloji olayları şöyle sıralayabiliriz :

  • Yağmur
  • Kar
  • Dolu

Fırtınanın ortaya çıkışı denizler ve karalarda aynı şekilde olmamaktadır.Su kütlelerinde ortaya çıkan fırtınaların sebebi bu bölgelerdeki çok sert rüzgarlardır.Karasal bölgelerde meydana gelen fırtınalar ise rüzgarlara az önce saydığımız doğa olaylarının eklenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

FIRTINA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

KUM VE TOZ FIRTINALARI

Bu fırtınalar kuru ve yağış olmayan fırtınalardır.Bu fırtınalar genellikle çöllerde ortaya çıkmaktadır buna da çöllerdeki ani sıcaklık değişimleri sebep olur.

KAR FIRTINALARI

Bu tip fırtınalar kar yağarken ya da yağmış ve don olayı gözlenmemiş karların rüzgar ile savrulması sonucu ortaya çıkmaktadırlar.

KASIRGA

Çok şiddetli esen rüzgarlara kasırga adı verilmektedir.Kasırgaların etrafa zarar verme olasılığı çok yüksektir.Kasırga durumunda evler,arabalar,ağaçlar zarar görebilir.Kasırganın kelime olarak anlamı ise ekvator ve etrafında dönme hareketi yaparak yer değiştiren fırtınadır.

HORTUMLAR

Hortumlar çok güçlüdürler ve fırtınalardan farklı olarak çok daha büyük alanları kapsarlar.Bu alanlar kilometreler ile ölçülmektedir.

TAYFUNLAR

Bu tip rüzgarlar hortumların tropikal kesimlerde hız ve kuvvet kazanması sonucu ortaya çıkan rüzgarlardır.Bunlarında yıkım etkisi çok fazladır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Fırtına Nedir? Fırtına Çeşitleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık