DOLAR: 5.39 TL
EURO: 6.11 TL

Fatma Ana’nın Eli Nedir? Neden Bu Kadar Popülerdir?

19.07.2014
422 kez görüntülendi

Fatma Ana’nın Eli Nedir? Neden Bu Kadar Popülerdir?

Fatma Ana’nın Eli Nedir? Neden Bu Kadar Popülerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

FATMA ANANIN ELİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Şu an her ne kadar Fatma Ana’nın eli  olarak geçse de bu simge gerçekte Arapça da Hamse Eli diye anılmaktadır.Hamse beş sayısı anlamına gelmektedir ve bu da elimizdeki beş parmağı simgeler.Hindular buna Humsa Eli, Museviler ise Hameş Eli ya da Miryam’ın Eli demektedirler.Fatma Ana’nın Eli’nin en çok meşhur olduğu yer ise Kuzey Afrikadır.Fatma Ana’nın Eli burada kavramsal olarak dayanıklılık,bereket gibi insanoğlu için çok olan deyimlere karşılık gelmektedir.Bu sembolün keşfedilmesinin arkasında ise bir kıskançlık hikayesi vardır.

FATMA ANANIN ELİNİN SIRRI NEDİR?

Hz. Fatma Kevser suresinin iniş nedenidir.Erkek evladı olmadığı için soyunun devam etmeyeceği söylenir.Bu söylentilere karşılık Hz.Muhammed Kevser suresi ile Hz.Fatma’nın soyunun devam edeceğini müjdelemiştir.Özel bir insan olan Hz.Fatma peygamberimizin izni ile amcanısın oğlu olan Hz. Ali ile evlenmiştir.Bu evlilikten sonra Hz.Fatma’nın Hasan ve Hüseyin adında 2 erkek çocuğu olmuştur.

Dönemin kadınları herhangi bir sorunla karşılaştıklarında Hz.Fatma’ya gelirlerdi.Hz.Fatma’da kadınlara hiç sıkılmadan tek tek İslamiyeti anlatırdı.Birgün Resulullaha şöyle sorulur.”Fatma sadece kendi asrının kadınlarının mı en büyüğüdür?” Bunu üzerine ise şöyle bir cevap alınır ”Fatma geçmiş ve gelecekteki bütün kadınların en üstünüdür.”

İşte Fatma yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok özel bir kadındır.Bu kadar özel bir Hazret’in eli de doğal olarak şifanın,ilmin elidir.

BU SEMBOL NEDEN GÜÇ SİMGESİDİR?

Hz. Fatma bir gün mutfakta helva hazırladığı sırada eşi olan Hz.Ali’yi güzel bir odalıkla görür ve o esnada pişmekte olan helvaya yanlışlıkla elini daldırır ancan hiçbir şey olmaz.Bu şekilde helvayı kavurmaya devam eder.Bu hadiseden sonra Fatma Ananın elinin kutsallığına inanılmaya başlanır.İslamiyet ve Musevilikte yer alan bu inanç dünyanın birçok yerine yayılmış durumdadır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Fatma Ana’nın Eli Nedir? Neden Bu Kadar Popülerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık