DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Esnerken Neden Ağzımızı Kapatırız ?

07.07.2014
169 kez görüntülendi

Esnerken Neden Ağzımızı Kapatırız ?

Günlük hayatımızda yorugunluktan,uykusuzluktan ve birtakım nedenlerden dolayı hepimiz esneriz.Hatta esneme bulaşıcıdır derler.Birini esnerken görürseniz sizin de esneyeceğiniz söylenir.Hatta şu an bu yazıyı okurken bile esnediğinizi görür gibiyiz.Çoğumuz esnerken artık otomatikleşen bir şekilde ağzımızı kapatırız.Peki hiç düşündünüz mü insanlar esnerken neden ağızlarını kapama ihtiyacı hissederler?İşte bu yazımız da esnerken ağzımızı kapatmamızın nedenlerini inceleyeceğiz.

ESNERKEN NEDEN AĞZIMIZI KAPATIRIZ?

Esneme eylemi tabi ki insanlığın varoluşuna dayanıyor.Esneme hareketi insanlar için soluma ve oksijen açısından bir gereklilik.Esnerken ağzımızı kapatmamızın sebebi ise bir takım çekincelere dayanıyor.Yoksa ağzımızı,ağzımıza bir şey kaçacak endişesiyle kapatmıyoruz.

Bu hareketi yapmamızın nedenlerinden bir tanesi;esnerken derin nefes alıp verme anında ruhun ağızdan çıkarak vücudu terk edeceği korkusudur.Peki bu korku nereden gelir? Eski medeniyetlerde yaşayan insanlar yeni doğmuş ve yaşamak için yoğun çaba gösteren bebeklerin çok fazla esnediklerini görmüşlerdir.Bebeklerin bu çok esneme durumu şimdilerde bilinen fizyolojik bir hareket olmasına karşın o zamanlarda bebeklerin ölüm nedeni olarak tahmin ediliyordu.Bebekler esnerken ağızlarını kapatmadıkları için,ruh bebeklerin ağzından kolayca çıkıp gidebiliyordu.Bu nedenle Romalılar o dönemlerde doğumdan sonraki bir kaç ay için anneleri esnerken bebeklerinin ağızlarını kapatmaları konusunda uyarıyordu.Bu kapatma hareketi ile ruhun ağızdan kaçması önleniyordu.

Yine esneme konusunda başka bir inanış esnemenin bulaşıcı bir hastalık olarak düşünülmesiydi.Çünkü bir kişi esneyince etrafındaki diğer insanlarda esnemeye başlıyordu.Böylelikle esneme kişinin hem kendi için hem de etrafındakiler için tehlike arz ediyordu.Bu yüzden esneme bir hastalık olarak görülüyordu.

İnsanların artık günümüzde esnerken ağızlarını kapatmalarının nedeni ”affedersiniz” ya da ”sizi tehlikeli bir duruma soktum” düşüncesi üzerinden tamamen saygı göstermek amacıyla gelmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Esnerken Neden Ağzımızı Kapatırız ? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık