DOLAR: 3.83 TL
EURO: 4.08 TL

Eskimolar Kimlerdir? Özellikleri Nelerdir?

19.08.2014
75 kez görüntülendi

Eskimolar Kimlerdir? Özellikleri Nelerdir?

Küçüklüğümüzden beri hepimizin duyduğu ancak tam olarak bilgi sahibi olamadığı Eskimolar kimdir? Ne yerler ne içerler?İş şimdi okuyacağınız yazımızda sizlere bu sorularınıza cevap niteliğinde olabilecek bilgiler bulacaksiniz.

ESKİMOLAR KİMLERDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Eskimolar Amerika  ve Grönland’ın kuzey kesimlerinde yaşayan bir topluluktur.Eskimo ismi ise Abnaki adında oranın yerlileri tarafından bulunmuş bir isimdir.Çünkü eskimolar kendilerine normalde ”iniuit” veya ”yuit” demekteydiler.Günümüzde yaşayan eskimoların sayısının 50.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir ve bunların büyük bir çoğunluğu Amerika’nın kuzeyinde yaşamaktadır.

Eskimoların ataları ise tam olarak bilinememektedir ancak kızılderililer ile akraba oldukları düşünülmektedir.Eskimoların kendilerine has en belirgin özellikleri burunlarının dar olması,küçük ayaklara sahip olmaları ve 1.50-1.60 civarlarında boya sahip olmalarıdır.Eskimolar soğuk kış aylarını odun ya da buzdan kendilerinin yaptıkları evlerde geçirirler,yemek bulmak içinde 4 mevsim ava çıkarlar.Kıyafetlerini ve ayakkabılarını da avladıkları hayvanlardan yaparlar.Eskimolar tipik olarak süt içmezler,meyve ve sebze yemezler bunlardan alamadıkları vitaminler çiğ et ve balıklardan karşılarlar.Eskimoların kışın o çetin şartlarında ava çıkmalarına olanak sağlayan arkadaşları bulunmaktadır.Eskimolar komatik adı verilen köpeklerin taşıdığı kızaklarla ava çıkarlar.

Bunu dışında eskimoların Eskimo-Aleut denilen kendilerinde özgü bir de dilleri bulunmaktadır.Bu dilde 10.000 sözcük yer alı ve konuşma şekli genizdendir.Teknolojinin ve ulaşım imkanlarının artması son dönemlerde Eskimoların diğer insanlarla olan iletişimini arttırmış ve bir takım alışkanlıklarının değişmesine neden olmuştur.

Eskimolar yaşamak için deniz yakınında yerlerdi seçerler ve topluluk olarak geniş mesafelerde yaşarlar.Ayrıca kendi dillerini ve geleneklerini koruma için büyük çaba sarf etmektedirler.

Kardan yaptıkları ve yaşadıkları evlere iglo adı verilmektedir.Diğer insanlarla olan seyrek ilişkileri nedeniyle kimi zaman az da olsa başka yerlerde düzenli evlerde yaşarlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Eskimolar Kimlerdir? Özellikleri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık