DOLAR: 4.27 TL
EURO: 5.09 TL

Eski Mısır’da Mumyalama Nasıl ve Neden Yapılırdı?

17.07.2014
164 kez görüntülendi

Eski Mısır’da Mumyalama Nasıl ve Neden Yapılırdı?

Eski Mısır adeta gizemlerle dolu bir dünya olarak karşımıza çıkıyor. Dünya çapında piramitleriyle tanınan Mısır çok fazla turist çeken bir ülke. Peki piramitlerin içinde gizlenen mumyaların nasıl ve neden yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Bu sorunuzun cevabını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Eski Mısır’da Mumyalama Nasıl ve Neden Yapılırdı?

Eski Mısır inancına göre öldükten sonra öbür dünyaya geçebilmek için önce yer altı dünyası aşılmalıydı. Ve yine Eski Mısır inancına göre bu yer altı dünyası canavarlar ve tehlikeli hayvanlarla doluydu. Ölünün bu canavarlardan korkmadan rahatça öbür dünyaya geçebilmesi için sihire ihtiyacı olduğunu düşünen Eski Mısırlılar çeşitli büyüler yaparak ölen kişiye yardım ettiklerini düşünüyorlardı. Hatta papirüse büyüler yazılarak tabutun içerisine yerleştiriyorlardır.

Sıra mumyalamaya geldiğinde ise öncelikle ölen kişi arınma yeri olarak tabir edilen bir çadırın içinde mumyalayıcılar tarafından palmiye şarapları ve Nil suyuyla yıkıyorlardı. Sonrasında ölen kişinin sol kısmı biraz kesilerek iç organları çıkarılıyordu. Bunun nedeni iç organların çok çabuk çürümesiydi. İç organlar çıkarıldıktan sonra yıkanıp doğal sodyum karbonat ile kaplanıyordu. İç organlar arasından sadece kalp bu işlemi görmüyordu çünkü öbür yaşamda kalp gerekli olacaktı. Beyin burundan sokulan bir kanca ile ezilip aynı delikten çıkarılıyordu. Bu işlemlerden sonra vücudun tamamı sodyum karbonat ile kaplanıyordu. 40 gün boyunca bekletilen ölü bu süre sonununda Nil Nehri suyuyla tekrar yıkanıp ölünün vücuduna yağlar sürülüyordu. Artık mumya haline gelen ölü, baş bölgesinden başlayarak kaliteli keten kumaşlarla sarılıyordu. Sarılan katmanlar arasına koruduğuna inanılan muskalar koyuluyordu. Ayrıca bandajların arasına reçine koyuluyordu bunun nedeni birbirlerine yapışmamasını sağlamaktı. Son olarak mumya tabuta yerleştiriliyor ve mumyalama işlemi sona eriyordu.

 

 

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Eski Mısır’da Mumyalama Nasıl ve Neden Yapılırdı? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık