DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Epilepsi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

18.09.2014
95 kez görüntülendi

Epilepsi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Bir takım kriz ya da nöbet yaşatan hastalıklar vardır.Bunlardan biride epilepsidir.Bizde siz değerli okuyucularımızın epilepsi hastalığı hakkında bilgilenmesi ve bilinçlenmesi için şimdi okuyacağınız yazıyı hazırladık.

EPİLEPSİ NEDİR?

Epilepsi beynin kabuk bölgesinde ya da daha derininde bulunan sinir hücrelerinde aniden başlayan,aşırı etkinliğe bağlı,gelip geçici olan bir durumdur.Bu durum ortaya çıktığı zaman bir süre devam eder, belli aralıklarla tekrarlar ve beyin işlevlerinde çeşitli problemler ortaya çıkarır.Bir kişide beyin hücreleri düzgün çalışamadığı zaman o kişinin faaliyetlerinde bozulmalar ortaya çıkar.Bunla bilincinde,davranışlarında ya da hareketlerinde gözlemlenir.Yapılan tahminlere göre ülkemizde 600.000 ile 800.000 arasında epilepsi hastası bulunmaktadır.

EPİLEPSİ NEDEN OLUR?

Bir insanda epilepsi doğuştan ortaya çıkabileceği gibi sonrada olan bir takım nedenlerden dolayıda ortaya çıkabilir.Epilepsi nedenlerini şöyle sırayalabiliriz.

  • Beyin kanaması ya da beyin tümörleri
  • Beyinde yaşanan damar tıkanmaları
  • Ciddi boyutlarda yaşanan kafa travmaları
  • Küçük yaşta geçirilen ateşli havaleler
  • Menenjit

Epilepsi nöbetlerinin ortaya çıkma nedeni ise,kişinin beyin hücrelerinde anormal bir şekilde elektrik yayılmasıdır.Epilepsi nöbeti geçiren kişi aniden yere düşer ve bütün vücudunda kasılmalar olur.Kişi bu kasılmalar neticesinde çırpınma hareketleri yapmaya çalışır hatta bilinçsiz bir şekilde dilini ısırabilir.Ancak bu epilepsi nöbetleri 1-2 dakika gibi kısa süre yaşanır.

Epilepsi görülen hastaların ortalama olarak yarısında belirgin bir bulgu yoktur.Hastaların bir bölümünde görülen bulgular ise doğum sırasında beyinde görülen hasarlanmalardır.

EPİLEPSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  1. Titreme,nefes darlığı,şuur kaybı,ağızdan köpük gelmesi ve hareketlerin kontrol edilememesi epilepsinin belirtileri arasındadır.Geçirilen bu nöbetlerden sonra hasta kendine gelebilmek için bir süre uyur.
  2. Epilepside çok görülen nöbetler hastaların kasılma yaşadığı nöbetlerdir.Hasta aniden yere düşer ve vücudundaki tüm kaslar sertleşir.Bu sırada nefes alımında durmalar yaşanabilir.Nöbet bittikten sonra kişide uyku durumu görülür.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Epilepsi Nedir? Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık