DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Epilepsi Nedir? Epilepsinin Belirtileri Nelerdir?

13.07.2014
97 kez görüntülendi

Epilepsi Nedir? Epilepsinin Belirtileri Nelerdir?

“Epilepsi nedir? Sara hastalığı nedir? Epilepsinin belirtileri nelerdir?” Önemli bir nörolojik bozukluk olan epilepsi hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda…

Epilepsi Nedir?

Beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin olağan dışı bir elektro-kimyasal boşalma yapması sonucu ortaya çıkan nörolojik bozukluk, hastalıktır. Beynin normalde çalışması ile ilgili elektriğin aşırı ve kontrolsüz yayılımı sonucu oluşur.

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinir. Genellikle bilinç kaybı olan bazen de biliç kaybı olmadan nöbetler görülür. Nöbet sırasında gözlerde kayma, kol ve bacaklarda kasılma, dil ısırma gibi durumlar görülebilir. Epilepsi hastalığı birden fazla görülen nöbetleri tanımlar.

Dünya nüfusunun %1’ini etkileyen bir hastalıktır.

Epilepsinin Sebepleri Nelerdir?

Nöbetlerin kaynağı beyindir. Beyni etkileyen bir sorun epilepsinin ve nöbetlerin nedeni olabilir. Doğum sırasında oluşabilecek beyin zedelenmeleri, beynin oksijensiz kalması, menenjit, beyin tümörü, B6 vitamini eksikliği, genetik gelişimsel anormallikler, aşırı alkol tüketimi, kafa travması, zehirlenme gibi durumlar epilepsi sebebi olabilir. 

Epilepsi Belirtileri Nelerdir?

Epilepsi nöbetleri kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber genel olarak şu belirtiler görülür:

  • Titreme
  • Halüsinasyon
  • Bilinç kaybı
  • Gözlerin aşağı yukarı kayması
  • Aşırı tükürük salgılama
  • İdrar kaçırma
  • Nefes darlığı
  • Bayılma

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Epilepsi tedavisinde ilaç tedavisi ve bazı  hastalarda cerrahi müdahaleler de yapılmaktadır. Günümüzde birçok epilepsi ilacı mevcuttur. Hastanın yaşına bakılarak, sağlık durumu gözetilerek, nöbetine uygun ilaçlar verilir. 

Epilepsi hastalarının yaklaşık %70’inde sadece bir ilaç ile nöbetler kontrol edilebilmektedir. Bazı vakalarda tedaviye başka ilaçlar da eklenmektedir

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık