DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Enflasyon Nedir? Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

12.08.2014
71 kez görüntülendi

Enflasyon Nedir? Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Enflasyon herkes tarafından bahsedilen, televizyonlarda özellikle siyasetçiler tarafından çok kullanılan bir ekonomi terimidir. Peki, enflasyon nedir? Enflasyonun etkileri nelerdir? Bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

 

 

 

Enflasyon Nedir?

Enflasyon fiyatların sürekli artması ve bunun hissedilir boyutlara ulaşmasını tanımlar. Terimsel tanımı ise, nominal milli gelirin bu gelirle satın alınan mal miktarına kıyasla artmasıdır. Enflasyon teriminin tersi deflasyondur. Enflasyonun en önemli özelliği her hangi bir fiyat grubunda artış görülmesi değilde, ülke de satılan her şeyin yani fiyatlar genel seviyesinin yükselmesidir. Enflasyonun diğer bir özelliği ise bu görülen artışın bir kere ya da iki kere değil sürekli ve düzenli olmasıdır. Enflasyon olmaması için para miktarındaki artış ile hizmet miktarındaki artışın dengeli olması gerekir. Bunlardan birinin az yada fazla olması dengeyi bozar ve az olanı kıymetli hale getirir.

Enflasyonun Etkileri Nelerdir?

Enflasyon, ekonomik faaliyetlerin akışını etkiler. Para dağılımı enflasyon tarafından olumsuz etkilenir. Halkın bir bölümünün geliri enflasyon hızından fazla ve bir bölümünün geliri enflasyon hızından yavaş artar. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bir durumun içine girilir.

  • Satın alma gücü zayıflar. Sosyal huzursuzluklar meydan getirir.
  • En çok dar ve sabit gelirliler zarar görür.
  • Ve yine enflasyondan en çok zarar görenler alacaklı olanlardır çünkü paranın gücü azalır.
  • Buna karşılık enflasyon borçlular için avantajlıdır. Çünkü paranın değeri düştüğü için borçlarını daha kolaylıkla ödeyebilirler.
  • Enflasyon süresince insanları değeri sürekli düşen parayı elden çıkarıp mala veya gayrimenkule yatırır. Bu yüzden her çeşit mala karşı talep artar ve böylece paranın değerinin düşmesine de neden olur.
  • Enflasyon üretimin azalmasına ve üretim de kalitenin düşmesine de yol açar.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık