DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

En Uzun Ömürlü Hayvanlar Nelerdir?

10.04.2014
208 kez görüntülendi

En Uzun Ömürlü Hayvanlar Nelerdir?

Dünyanın keşfedilmiş en uzun ömürlü hayvanları işte bunlar:

160 yıl yaşayabilen bu balinalar hayvanlar aleminin en uzun ömürlü hayvanları olarak biliniyor. En kısa ömürlüsü, uzun yaşamış bir insana hemen hemen eş değer. 200 yıl bile yaşayan türleri olduğu söyleniyor. (Grönland Balinası)

WF0WV

 

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan sürüngendir.

Tuatara’yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Tuatara üzerinde araştırma yapan bilim adamları bu üçüncü gözün görme işlevinin olmadığını bulmuşlardır. Tuataralar’ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. 100 ile 200 yıl arasında ömür süreleri var.

Y3Fzb

 

Kırmızı deniz kestanesi

Pasifik Okyanusu’nun yerlilerinden olan bu kestaneler Kuzey Amerika sahilleri boyunca bulunur. Ortalama 200 yıl ömürleri vardır. Yani insan hayatını üçe bile katlayabilir.

HU8hC

Galapagos kaplumbağası

Dev galapagos kaplumbağası, günümüzde sadece Galapagos ve Aldabra Adaları’nda yaşayan dev kara kaplumbağalarıdır. Ağırlığı 200 – 250 kilograma kadar ulaşabilir. Bu zararsız hayvanların uzunlukları da bir buçuk metreye ulaşabiliyor. Ortalama ömür süresi 200 yıla ulaşabiliyor.

7OptS

 

Colpophyllia Natans mercanı

Suda yaşayan bu canlı bir tür mercan. 400 yıl yaşıyor. Doğada en uzun yaşayan canlılar arasında oldukça iyi bir üne sahip. Koloni şeklinde yaşayan mercan grubunun merkezindeki canlıdır.

jprUe

 

Antartika süngeri

Görüntüsü daha çok bir bitkiyi andırsa da tüm hayatını genellikle hareketsiz bir şekilde geçirirler. Okyanusun dibinde kendine güvenli bir bölge seçen bu süngerlerin büyüme hızı da oldukça yavaştır. 1500 yıla kadar yaşadıkları biliniyor.

pihYN

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık