DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Emekli Olurum?

04.05.2014
74 kez görüntülendi

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır? Ne Zaman Emekli Olurum?

 

Ne Zaman Emekli Olurum?

Hepimizin ömrümüzün çoğunu çalışarak geçiririz. Bazen hatta çoğu zaman anne, babalarımızdan çok, birlikte çalıştığımız iş arkadaşlarımızı, çocuklarımızdan, eşlerimizden çok patronlarımızı görürürüz. Peki, bize sınırlı verilen bu ömrün çoğunu çalışarak, bir şeyler yaratmaya uğraşarak geçirmek neden? Tabi ki para kazanma kaygısı, kendimize ve sevdiklerimize bir hayat hatta hep daha iyi bir hayat verme çabası ve insanoğlunun doğuştan itibaren bugünlere gelen hayatta kalma içgüdüsü.Bu çalışma hayatı bize neler kazandırıyor? Yukarıda da bahsi geçtiği gibi, çalıştığımız sürece para, sosyal olanaklar ve güç.

Emeklilik bir insanın dinlenme, artık istediğini yapma, istediği saatte uyanma kısacası herhangi bir sınırlama veya kısıtlama olmadan yaşadığı dönemidir. Emeklilik döneminde maddi olarak ve sosyal imkanlar, sağlık imkanları olarak yılların emeğinin karşılığını hak edildiği kadar alabiliyor olmak, insanın 20 belki 30 yılını verdiği işine de harcadığı yılların, ona maddi olarak dönüşünü sağlıyor.

Emekli olmak için devletin Türkiye’de koyduğu iki ayrı kriter var. Öncelikle belli bir süreyi doldurmuş olmanız gerekiyor. Yani devletin belirlediği sayıda primin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması gerekiyor. İkinci kıstas da belli bir yaşı doldurmuş olmanız. Yani yeterli sayıda ssk primi ödenmiş olsa da, eğer açıklanan yaşı doldurmadıysanız, size emekli olup maaşa bağlanma ve emeklilerin yararlandığı çeşitli kolaylıklardan yararlanma fırsatının tanınması için beklemeniz gerekiyor.

SGK eski adıyla SSK emeklilik yaşı hesaplama işlemini nasıl hesaplarız? Emeklilik kadınlara ve erkeklere göre değişiklik gösterir. Erkek ve bayanların yaşama süreleri ve vücut yapıları farklılıkları göz önünde bulundurularak böyle bir sistem getirilmiştir. Ayrıca doğum tarihine göre de emeklilik yaşı hesaplamasistemi farklılık gösterebilir.

Emeklilik yaşınızı bulmak için; günümüzün tam tarihini yazıp, gün ay ve yıl olarak doğum tarihinizi yazıp birbirinden çıkarıp tam yaşınızı bulup ilk adımı tamamlayabilirsiniz. Daha sonra tam yaşınızı kullanarak, emekli olma yaşınızı toplayarak, emekli olacağınız tarihi bulabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için 25 senelik bir dönemlik ssk primlerinizin düzenli yatırılmış olması gerekmektedir.

Ayrıca emeklilik yaşı ile ilgili kanunda yapılan birtakım değişiklikler nedeniyle 1976 veya öncesinde işe başlamış birinin beklemesi gereken yaş 45 iken, 1999’da SSK lı olarak işe başlamış birisi 60 yaşını beklemek zorunda kalıyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık