DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

Ellerimdeki Soğan ve Sarımsak Kokusunu Nasıl Önlerim?

27.03.2014
117 kez görüntülendi

Ellerimdeki Soğan ve Sarımsak Kokusunu Nasıl Önlerim?

Soğan ve sarımsak elbette ki yemeklerimizin vazgeçilmez lezzet kaynaklarıdır. Hazırlanış esnasında bizi ağlatsa da tadı ve sağlıklı olması sebebiyle sık sık tüketiriz. Ağız kokusuna karşı diş fırçalamak işe yarasa da eller için sorun daha büyüktür. Peki soğan ve sarımsaklarımızı hazırlarken ellerimizde oluşan kokuyu nasıl gideririz diye soruyorsanız bu yazı tam sizlere göre…

Ellere-Sinmis-Olan-Sogan-Kokusu-Nasil-Gideriliri_6fe0a

Soğan ve sarımsak gibi kötü kokulardan kurtulmanın pek çok yolu vardır. İşte bunlardan bazıları:

1. Tuz ile ovmak

Soğuk su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilen tuz ellere sürüldüğünde ve durulandığında kokunun gitmesini sağlar. Ayrıca bu doğal bir yumuşatıcı görevi de görür. Ancak bu işlemden sonra krem sürmeyi unutmayın. Çünkü tuz ellerinizin kurumasına neden olabilir.

2. Elleri domates suyunun içine sokmak

En az 5 dk süreyle domates suyu içerisine sokulan ellerde soğan kokusundan eser kalmayacaktır. Ardından ellerinizi sıvı sabun ile yıkayın.

3. Elleri metale sürmek

Paslanmaz çelik materyaller hayatımızın her alanında kullanılır. Soğan gibi kötü kokuya neden olan maddelerle uğraştıktan sonra örneğin musluğa elinizi sürerseniz bu koku ortadan kaybolacaktır. Demir bir kaşık da aynı görevi görmektedir. Çünkü soğanın içerisindeki kötü kokuya neden olan sülfür molekülleri metal ile etkileşime geçer ve nötr hale döner.

4. Limon suyu sürün

Ellerinizi limon suyu içerisinde 3 dakika beklettiğinizde kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. Eğer limon yoksa sirke veya gargara da kullanılabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık