DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Elektronik Mürekkep Nedir ve Ne İşe Yarar?

03.07.2014
76 kez görüntülendi

Elektronik Mürekkep Nedir ve Ne İşe Yarar?

Elektronik mürekkep nedir, e-mürekkep nedir, e-ink nedir, elektronik mürekkebin özellikleri nelerdir, elektronik mürekkep ne işe yarar gibi soruların yanıtını size bu yazı ile vermeye çalıştık.

Elektronik mürekkep, kısaca e-mürekkep veya İngilizce kullanımıyla e-ink son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir teknoloji. Elektronik mürekkep e-kitap okuyucuların (e-book reader’ların) yapı taşıdır ve onu tablet, telefon, bilgisayar gibi kitap okumaya yarayan diğer cihazlardan ayıran en önemli özelliktir.

E-kitap okuyucuların ilk sunulduğunda en büyük problemi gözü yorması ve gerçek kitap okuma hissi vermemesiydi. Bu soruna yönelik bir çözüm olarak sunulan e-mürekkep teknolojisi e-kitap okuyucuların zamanla daha popüler olmasını sağlamıştır.

E-Mürekkep Ne İşe Yarar?

  • Elektronik mürekkep sayesinde kitap okurken kağıttan okuyormuş hissine kapılırsınız.
  • E-mürekkep kitap okunabilir diğer cihazların aksine foton salmaz, yani arka plan aydınlatma sistemine sahip değildir ve bu sebepten gözü yormaz.
  • Diğer ekran teknolojileri gibi bir şeyi görüntülemek için sürekli enerji harcamaz. Bir görüntü oluşturmak için enerji harcar ve sonra enerjiyi durdurur. Yeni bir sayfaya geçinceye kadar enerji harcaması yapılmaz.
  • Elektronik mürekkep binlerce küçük noktadan oluşur. Ve çok küçük bileşenlerden oluştuğu için görüntü de bir o kadar net ve keskin olur.
  • E-mürekkep’te görüntüleri oluşturan siyah ve beyaz kapsüller vardır. Yani genel olarak e-mürekkepte renkli yazı yoktur. Ama son zamanlarda çıkan yeni e-book reader’larda renkli mürekkep teknolojisi de geliştirilmiştir.

Sony Reader, Amazon Kindle, Barnes & Noble nook firmaları bu teknolojiyi kullanan e-kitap okuyuculara sahiptir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık