DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Elektro Manyetik Dalga Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

20.08.2014
218 kez görüntülendi

Elektro Manyetik Dalga Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Doğada gözle görülebilen ve gözle görülemeyen bir takım dalgalar ya da sinyaller yer almaktadırlar.Bu dalgaların bir çeşidi de elektromanyetik dalgalardır.Bizlerde bu yazımızda elektromanyetik dalgalar ve bu dalgaların özelliklerini sizler için incelemeye aldık.

ELEKTROMANYETİK DALGA NEDİR?

Elektromanyetik dalgalar uzayda yol alabilen titreşimlerdir.Adının elektromanyetik olmasının nedeni,elektrik alan ile manyetik alanın birleşiminden meydana gelmesidir.Elektromanyetik dalgaların temelleri Clark Maxwell ve Heinrick Hertz ikilisi tarafında atılmıştır ve onlar elektro manyetik dalgayı şöyle tanımlarlar : ” Bir elektromanyetik dalga,birbirine dik açılarda aynı frekanstaki elektrik ve manyetik alanın oluşturduğu bir bütündür.”

ELEKTROMANYETİK DALGA

Elektromanyetik dalgalar dalgaboylarına göre sınıflandırılırlar ve dalgaboyu bir dalgadaki iki tepe noktası arasıdaki mesafeye verilen isimdir.Elektromanyetik dalga çeşitleri;

Radyo dalgaları:Radyo dalgaları sadece radyo dalgalarını değil bunun yanında televizyon ve cep telefonu dalgalarını da taşırlar.Radyo dalgalarının boyları milimetreden kilometreye kadar değişiklik gösterebilmektedirler.Frekansları ise Hertz ile birkaç Hertz arasında değişmektedir.

Mikrodalgalar: Yemek pişirme görevi de üstlenen bu dalgalar günümüzde genellikle yemek yapımında kullanılırlar.Bunu dışında teknolojik aletler arasında veri alışverişi içinde bu dalgalar kullanılmaktadır.

İnfrared ışınlar:Bu ışınlar 1mm ile 750 nm arasında dalga boylarına sahiptirler.Tv lerin uzaktan kumanda edilmesinde ve dürbünlerin gece görüşlerinde kullanılırlar.

Görünür Işık: Elektromanyetik ışıkların çıplak gözle görülebilen tek türüdür.Bu dalga çeşitli renklerle karşımıza çıkmaktadır.Bu renkler mavi,turuncu,sarı,yeşil,kırmızı ve mordur.

Ultraviyole Işınları: Bu ışınlar çıplak gözle görülemeyen ışınlarıdır.Cilde zararlıdırlar ve kansere neden olabilirler.

X-Işınlar : Yüksek enerjili ve çok küçük dalga boylu ışınlardır.Rontgen tarafından tesadüf eseri bulunmuşlardır.Tıbbi merkezlerde görüntüleme yapmak için kullanılırlar.

Gama Işınları : Çok yüksek enerjiye ve çok düşük dalga boylarına sahiptirler.Atomun parçalanması ile ortaya çıkarlar.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık