DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) Nedir?

05.05.2014
151 kez görüntülendi

EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) Nedir?

EFT tüm Dünya’da pek çok kişinin başarı ile uyguladığı bir enerji psikolojisi tekniğidir.
Sanıldığının aksine sadece psikolojik rahatsızlıklarda değil, tüm fiziksel rahatsızlıklarda bu teknikten yararlanmak mümkündür.

EFT ile yaşamınızın her alanında oluşan tıkanıklıkları çözebilir, çekim yasaları gereği, vereceğiniz doğru mesaj ve olumlamalar ile sadece sağlığınıza değil, bolluk ve berekete de kavuşabilirsiniz. Stanford mezunu bir mühendis olan Gary Craig’in 90‘lı yıllarda geliştirdiği bu teknik ile son derece kalıcı ve etkili sonuçlar alınabilmektedir.
EFT’nin yararları artık tartışılmıyor bile, tüm Dünya’da en çok uygulanan Enerji Psikolojisi Tekniklerinin başını çekiyor. Tekniğin içerisinde EMDR nin ( göz hareketleri ile yapılan bir enerji psikolojisi tekniği) de bulunması özellikle post-travmatik sendromlarda başarısını artırıyor.

Düşüncelerimizin negatif olması, yaşadığımız travmalar, korku suçluluk nefret kırgınlık gibi duygular, ilgili meridyenlerde tıkanıklığa neden olur. Bu duygular ve travmatik anılar bedenin enerji kanallarında saklandıkça, bedensel rahatsızlıklar ve psikolojik acı olarak kendisini tezahür ettirir.

İşte bu noktada, EFT; bedenimizdeki bazı meridyenlere vuruş ve olumlamalar ile tıkanmış enerjiyi dağıtmayı ve dengelemeyi amaçlıyor. Enerji meridyeni dengelendiğinde, tıkanıklığa neden olan duygu da kayboluyor.

EFT için sorunun ne zamandır süre geldiği önemli değil. Terapilerdeki gibi amacı ‘anıyı tedavi etmek’ olmadığı için, terapi süreci kişiye psikolojik acı vermiyor ve uzun seanslar gerektirmiyor. İlaç ve iğne tedavisi içermiyor. EFT’nin işe yaraması için, kişinin buna inanması da gerekmiyor.

EFT kullanım alanları

EFT Korkular ve fobiler; hayvan, yükseklik, deprem,asansör,ameliyat, karanlık, yalnızlık vs.
Sınav stresi ve sınav korkusunu yenebilme, okula konsantrasyon, motivasyon, öğrenme sorunları ve hiperaktivite vs.
Psikolojik problemler; panik atak, stres, depresyon, sosyal fobi,OKB,uykusuzluk, üzüntü, klostrofobi vs.
Kendini İfade edememe, kendine güven eksikliği, utangaçlık, çekingenlik,topluluk önünde konuşamama problemleri
Takıntılar,saplantılar vs.
Fiziksel rahatsızlıklar; migren vs.
Madde bağımlılığı
Kötü alışkanlıklar; sigara, alkol, uyuşturucu vs.
Kilo problemleri
Kaza sonrası travmalar
Performans sorunları;spor
Ailesel problemler
Cinsel problemler ve benzeri her türlü sorunun için EFT uygulanılabilir.

EFT uygulamalarının en iyi özellikleri şöyle sıralanabilir:

• Hızlıdır – Birçok eski ya da yeni duygusal sorun bir saatten az bir sürede tamamen iyileşir, en inatçı tıkanıklıklar bile bir ay içinde sorun olmaktan çıkar.
• Etkili ve kalıcıdır – Ömür boyu başa çıkılamamış korkular, takıntılar, derin üzüntüler bütünüyle ortadan kalkar. Kalıcı iyileşme sağlanır.
• Yumuşak ve naziktir – Sadece parmak uçları dokundurularak yapılır
• Güvenlidir – Bedende çekme, itme, döndürme gibi manipulasyonlar yapılmaz, iğne batırılmaz, tablet ya da kimyasal herhangi bir madde alınmaz. Bu yüzden hiçbir tehlikesi yoktur.
• Özeldir – Uzun terapi seanslarında tüm yaşamımızı anlatırız, EFT’de ise halletmek istediğimiz soruna odaklanmamız yeterlidir, sorunu anlatmamız bile gerekmeyebilir.
• Kolaydır – Öğrenmesi ve uygulaması kolay ve basittir, yöntemi kullanacak kişinin psikoloji ya da tıp eğitimi alması gerekmez.
• Kendi kendine uygulanabilir.
• Her tür sorun için uygulanabilir.
• Yeni sorunlara yol açmaz – Geçmişimizde yaşadığımız olayların acısını tekrar yaşamamız gerekmez. Birçok psikolog aylar, hatta yıllar süren terapilerin yeni sorunlar getirdiğini, suçluluk, pişmanlık, kendine dönük öfke vb duygular yarattığını kabul etmektedir.
• Soruna bağlı olarak başarı oranı %85-97 arasındadır.

Negatif benliklerimizi, duygularımızı dönüştürmede yani enerji bedenlerimiz ve fizik bedenimiz üzerindeki blokajları çözmek ve dengeye gelmek için duygusal arınma teknikleri içinde en çok bilinen yöntem olarak EFT kullanırız…

Bilinç altında uykuda bekleyen veya realitemizde yarattığımız her türlü olumsuz duygunun kişinin enerji bedeninde blokaj yaratması, ve devinim halinde akması gereken yaşam enerjimizin bu blokajlar nedeniyle tıkalı olması zihinsel, fiziksel, ve duygusal rahatsızlıklara sebep oluşturur…

EFT parmak uçlarıyla bedendeki bazı akupunktur noktalarına dokunulmasıyla uygulanan bir enerji çalışmasıdır..
Ayrıca akupunktur noktalarına ritmik bir şekilde düzenli vuruşlar yapılırken, basit oto-hipnoz kurulum cümleleriyle bilinçaltı tetiklenir..

Akupunktur noktalarına yapılan vuruşlar esnasında endorfin salgısı yükseliyor ve sağ beyin sol beyin dengesini sağlamak için kısa şarkı söyletilerek(( genellikle iyki doğdun doğum günü şarkısı mırıldanır)) sağ beynimiz aktive edilir, arkasından sayı saydırılarak sol beyin aktive edilir…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık