DOLAR: 3.52 TL
EURO: 3.95 TL

Efsane Nedir? Efsane Örnekleri Nelerdir?

14.05.2014
235 kez görüntülendi

Efsane Nedir? Efsane Örnekleri Nelerdir?

Sözlü ve yazılı edebiyatta örneklerine rastladığımız efsane yazı türü nedir? Efsane örnekleri nelerdir? Sizler için derledik…

Efsane, bir tabiat olayını, bir varlığın meydana gelişini, tabiat elemanlarından birinde olan bir değişikliği, olağanüstü hakikat ve akıl dışı açıklamalarla anlatan hikayedir. Efsanenin temeli olan olay, halkın hayalinde şekil değiştirerek ağızdan ağıza, nesilden nesile geçer. Her milletin kendi dilinde birçok efsanesi vardır. Bunlardan bazıları birçok millet tarafından benimsenmiş ve aynı efsane başka isimlerle birçok dilde yerleşmiştirefsane

Bazı Milletlere Ait Efsane Örnekleri

Gordion Efsanesi

Polatlı çevresinde Gordion adlı bir kentin kalıntıları vardır. Bu mitolojik kentle ilgili bir çok efsaneler anlatılır:

Efsane bu ya, sakın olur mu olmaz mı demeyin. Lidya Kralı Midas zamanında geçen efsanede kentin yönetici seçimi vardır.  O zamanın Gordion kentinin ünlü alimi bir kehanette bulunur.  Kentin ve ülkenin gelecekte kralı olacak kimse bu gece yarısına doğru saman yüklü bir arabayla kente girecektir.

Kâhinin bu kehaneti üzerine bütün kent halkı gece uyumaz, sabaha kadar kente gelecek yeni kralı beklemeye başlarlar. Gordion adındaki çiftçi, hazırladığı samanını kentte satmak için sabah erkenden yola çıkar. Gecenin karanlığında yolculuğunu sürdürerek kente gelir. Bu çiftçi ünlü Kral Midas’ın babasıdır.

Çiftçi Gordion, kente sabahın alacakaranlığında girer. Her yer bomboştur. Bu sırada geceden beri meydanı gözleyen halk birden meydanı doldurur. İçlerinden en saygın olanlarından yaşlı bir adam:

“İşte kehanet gerçekleşti. Kentimizin ve aynı zamanda ülkemizin yeni yöneticisi bu adamdır.” Diyerek köylünün krallığını ilan eder. Köylü Gordion, ne olduğunu anlamadan kendini kral tahtında bulur.  Tahta oturunca, bir süre şaşkınlıkla etrafı inceler. Heyecanı geçince de kral olmaktan memnun kalır. Ancak kentin meydanında duran bir türlü bir kenara atmaya gönlü elvermez.  Arabasını alıp kentin en büyük tapınağına götürür. Onu tapınağa armağan eder. Çiftçilik yaptığı günlerde arabanın önünde kördüğüm olan bir ipi çözemediği aklına gelir. Çevresindekilere:

“Bu ipi kim çözerse ona büyük armağanlar vereceğim” der.  Ancak ipi kimse çözemez. Zaman geçer araba ve çözülmeyen kördüğüm bir kehanete kaynaklık eder. Kehanete göre, bu ipi kim çözerse Asya kıtasının kralı olacaktır. Bir çok kimse şansını denerse de bu gizemli ipi çözemez.

……

Yıllar sonra, dünyanın hakimi olmak isteyen Büyük İskender Gordion Kentine gelir. O da efsaneyi duymuştur.

Kördüğümünü çözmek için çok uğraşır. Ama uzun uğraşlarına rağmen bir türlü çözemez. Bakar ki çözmesi imkansız. Kılıcı ile düğümü iki parçaya ayırır.  İpler kendiliğinden çözülüverir.

Kördüğümü çözen Büyük İskender, Asya kıtasının önemli bir bölümünü kısa zamanda ele geçirerek, dünya hakimiyetinin yegane hükümdarı olduğunu ispatlar…

Kibele Efsanesi

Kibele tanrısı ya da bir diğer adıyla kibele efsanesi anadoluda en cok bilinen ve dilden dile dolaşan hikayelerden bir tanesidir. Rivayetlere göre Kibele bereket tanrıçasıdır. Anadoluda Frigyalılar zamanında söylenegelmiştir.

Tanrıça Kibele Anadolu’da Neolitik Çağa kadar dayanan eski bir geleneğe sahip ve Çatalhöyük bölgesinde dile gelmiştir.

Karakteristik tasvir; bolluk ve doğurganlık gibi kadınsı özellikleri abartılmış, ayaklarının arasında yeni doğmuş bir bebek başı bulunur şekilde oturan, pişmiş topraktan yapılmış, genç bir kadın figürüdür.İki aslanın arasında, ellerini onların üzerine koymuş olarak oturan bu tanrıça, vahşi tabiat ve yırtıcılık üzerinde hakimiyeti temsil etmektedir.
Genellikle Anadolunun diğer coğrafyalarında da bilinir.

Bu yirmi santimetre yükseklikteki basit figür daha sonraki eserlere –özellikle Roma Döneminde arabası aslanlar tarafından çekilen tanrıça figürüne- modellik etmiştir.

Boğazköy’de, Ankara’da, Gordion’da Tanrıça Kibele’yi temsil eden muazzam ölçülerde rölyeflere rastlanır.

Boğazköy’de, Ankara’da, Gordion’da Tanrıça Kibele’yi temsil eden muazzam ölçülerde rölyeflere ( kabartmalara ) rastlıyoruz. Bu külte, bolluk ve bereket tanrıçası Kubaba’nın yerel bir kültürüyle beraber rastlanmıştır. Anadolu’nun zengin kültürel hayatına renk katmıştır…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık