DOLAR: 3.78 TL
EURO: 4.04 TL

EDİTÖR NE İŞ YAPAR? EDİTÖRÜN BAŞLICA GÖREVLERİ NELERDİR?

30.03.2014
388 kez görüntülendi

EDİTÖR NE İŞ YAPAR? EDİTÖRÜN BAŞLICA GÖREVLERİ NELERDİR?

Genel Yayın Yönetmeni gazeteyi, Yazı İşleri Müdürü yazı işlerini, Haber Müdürü haber akışını ve oluşumunu, muhabir ise haberi yönetir. Operatör de haberi sayfaya yerleştirir. Her birimin makul ve açıklayıcı izahları vardır ama bir tek ‘editör ne yapar?’ sorusunun cevabı, ‘eeee’ ya da ‘hımmm’ gibi anlamsız seslerle başlamasına sebeptir. Aslında cevap çok net: editörler haberi ‘pazarlar’. Bu cevabın ayrıntısını yazımızda bulabiliriz. Buyrun öğrenelim neyiş bu editörlük…

editor

 

Esasında editör, gazetelerdeki temel hiyerarşik diziliş içinde en şanslı ama aynı zamanda en bahtsız sınıftır. Kategorik olarak editörler sınıfı satranç tahtasındaki ata benzer. İyi bir satrançcı için at vezirin ardında tahtadaki en önemli taştır. Ama aynı zamanda ilk feda edilen de hep odur.

Editörler, her şeyi bilmek, takip etmek ve bilgileri zihinlerinde depolamak zorundadır. Sakla samanı gelir zamanı atasözü bu bakımdan en çok editörleri ilgilendirir. Bunun dışındaki kriterler tamamen spekülatif ve subjektiftir.

Örneğin politika editörü olmak için illa göbekli, isminin F ile başlaması ve aynı zamanda müteahhit olması gerekmiyor. Bunu iddia edenlerin benden başka gösterebilecekleri bir örnek de yoktur zaten.

 

EDİTÖR NASIL OLMALI?

Editör herşeyden önce iyi yüzebilmelidir: Gün içindeki haber takibi ve istişarelerin ardından editör, İstihbarat Servisi, ajanslar ile Ankara’daki haber merkezinden gelen binlerce haberin arasında boğulmamak için ya iyi kulaç atabilmeli ya da yanında can yeleği bulundurmalıdır.

Hazmetme kapasitesi geniş olmalıdır: Gazetenizde Selçuk Geçer, Şaban Arslan ve Kemal Can gibi arkadaşlar varsa espri kaldırma gücünüz had safhada olmalı. Bazen soğuk esprileri kaldırmak, tek başına gazete çıkarmaktan daha zordur.

İyi koku almalıdır: Hangi odada pasta kesiliyor, nereye taze çay geldi ve evde yapılan serçe parmağı kalınlığındaki sarmalar nerede tüketiliyor bilmelidir. Bu bakımdan editör gözünü açık, antenlerini dik tutmalıdır.

Sağlam bir ekibi olmalı: Rekabete her zaman açık sayfa sekreteri sınıfından Kemal Can veya Çetin Yılmaz ile sayfasını hazırlamalı, Operatör sınıfından Sait; o yoksa Cemre, Faruk, Enes veya Yavuz ile çalışmalı. Sayfayı mutlaka Ramazan Abi veya Kamil Bey’den biri okumalı, son olarak da Ergün Diler’den okey almalıdır.

Tüm bu özellikler varsa iyi bir editör olabilirsiniz. Ama iyi bir politika editörü olmak için, yukarıda belirtilen subjektif şartlar geçerlidir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık