DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Dünyanın İlk Futbol Kulübü Hangisidir?

19.03.2014
94 kez görüntülendi

Dünyanın İlk Futbol Kulübü Hangisidir?

Dünya’da kurulan ilk futbol kulübü İngiltere’’nin kuzeyindeki Sheffield kentinde kurulan “Sheffield F.C.” (Sheffield Football Club) adlı kulüptür. 24 Ekim 1857’de William Prest ve Nathaniel Creswick (kulübün ilk sekreteri ve takım kaptanı) tarafından kurulan Sheffield F.C. aynı zamanda dünyanın en eski kulübüdür. Sheffield F.C. kurulmadan önce İngiltere’de kolejlerin ve üniversitelerin kendi bünyesinde okul takımları bulunmaktaydı. Ayrıca bu takımların her biri, kendi okullarına veya bölgelerine özgü kurallarla futbol oynamaktaydı. Sheffield kenti de kurallar birliğinin bulunmadığı dönemin bir kısmını Cambridge kurallarını benimseyerek geçirmiş; ancak daha sonra Sheffield F.C. günümüze kadar ulaşan bazı kuralların temelini atmıştır.

Kulübün kurucuları Prest ve Creswick’in, kentin kendi kurallarını belirlemek için kafa yormaya başlayıp, ofsaytın olmayışı ya da hücum eden oyuncunun itilmesinin serbestliği gibi denemelerde bulunmasıyla Rugby sporunun temellerini atan Sheffield F.C.; zamanla ilk üst direk kullanımına, ilk kornere, ilk serbest vuruşa ve hatta projektör ışıklandırmasıyla oynanan ilk gece maçına imza atar. Sheffield F.C. kulübünün üyeleri herhangi bir rakip olmadığı için ilk zamanlar kendi aralarında maç yapmışlardır. Ta ki 1860 yılında dünyanın ikinci futbol kulübü “Hallam F.C.” kurulana kadar. Yine Sheffield kentinde kurulan Hallam F.C.’nin kurucusu ve ilk kaptanı John Charles Shaw’dır. 26 Aralık 1860 günü Sheffield F.C. ve Hallam F.C. arasında, dünyanın ilk ve en eski derbisinin ilk maçı oynanır ve karşılaşmayı Sheffield F.C. 2-0 kazanır. (Derbi, yaygın ve yanlış kullanımının aksine bir ligin dominant takımları arasında oynanan maçlar için değil; aynı kentin takımları arasında oynanan maçlar için kullanılan bir nitelemedir.) Bugün de sürmekte olan “Sheffield Derby”nin bir diğer ismi de “Rules Derby”dir. (Sheffield kentinin günümüzde daha popüler olan diğer takımları Sheffield United ve Sheffield Wednesday arasında oynanan derbinin adı ise “Steel City Derby”dir.) 1867 yılında ise, yerel bir tiyatro sahibi olan Thomas Youdan tarafından tarihin ilk futbol turnuvası olan “Youdan Cup” düzenlenmiştir. Sheffield kentinde düzenlenen turnuvayı, finalde Norfolk’u normal süresi 0-0 biten maçta 2 rouge farkla yenen Hallam F.C. kazanmış ve tarihin ilk kupasının sahibi olmuştur. (Rouge, dönemin futbol müsabakalarında beraberlik halinde kazananı belirlemek için kullanılan bir kuraldı. Normal kalenin her iki yanından dörder yard genişliğindeki bir alana isabet eden her şut bir rouge olarak hesaplanır ve bahsi geçen bölgeye daha fazla şut isabet ettiren takım maçı kazanırdı.)

Hallam F.C., kurulduğu günden bu yana maçlarını 1804 yılında inşa edilen ve dünyanın en eski stadı olan “Sandygate”de oynamaktadır. Günümüzde maçlarını “Bright Finance” stadında oynayan Sheffield F.C.’nin bir dönem maçlarını oynadığı “Bramall Lane” stadı ise artık Sheffield United kulübü tarafından kullanılmaktadır. Bugün her iki kulüp de, aktif futbol kariyerlerine İngiltere Amatör Ligi’nde devam etmektedirler. 1957 yılında, kuruluşunun 100. yılı şerefine Hillsborough’da İngiltere Milli Takımı ile özel bir maç yapan Sheffield F.C. kulübü, 2004 yılında da FIFA’nın verdiği en büyük onur ödülü olan “Order of Merit” ile ödüllendirilmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dünyanın İlk Futbol Kulübü Hangisidir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık