DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Dünyadaki En Hızlı Hız Trenleri…

20.04.2014
266 kez görüntülendi

Dünyadaki En Hızlı Hız Trenleri…

Bazı insanlar gerçekten adrenalin bağımlısı olabiliyor. Kimileri bir avcılık için, paraşütle atlama için bir boğa yarışı için ya da bir motosiklet yarışı için kilometreleri aşabiliyor. Bu yazımızda sizlerle yine cesaretli insanların yapabileceği rollercoasterlardan bahsedeceğiz. Ama bunlar normal olanlarından değil en hızlıları… Buyrun hızlıca yazımıza geçelim…

İlki, LaMarcus Thompson tarafından 20 Ocak 1885 tarihinde tasarlanan “roller coaster”lar, pek çok kişinin denemekten dahi çekindiği hız trenleri olarak bilinir. Genellikle lunaparklarda kurulu olan ve maalesef Türkiye’de sayıları oldukça sınırlı durumdaki bu hız trenleri, raylarla bütünleşik bir yapıdadırlar ve sanılanın aksine oldukça güvenlidirler. ABD, Almanya, Rusya, İngiltere gibi ülkelerde bu makineleri tasarlama işi bile başlı başına bir sektör halini almış durumdadır.

Böylesi bir hız trenine ilk kez binişimizı İstanbullular hatırlar. Yer: İstanbul’daki “Tatilya” adlı kapalı bir lunapark kompleksi. Zaman: çocukluk yılları… Aradan geçen onca seneye rağmen daha kaliteli ve daha heyecan verici bir hız treni inşa edilmediği gibi, Tatilya’nın kapısına da kilit vuruldu. Şu anda en iyi alternatif, Ankara Gençlik Parkı’ndaki “Galaksi” adlı hız treni olsa gerek. İşte bu yazımda, yurt dışındaki en uç noktadaki hız trenlerini tanıtacağım.

 

1. Goliath

Favori hız trenlerimden birisi. ABD’deki Six Flags adlı lunaparklar zinciri bünyesindeki bu devasa “makine”, 30.000.000 dolara mal edilmiş ve 2000 yılından bu yana kullanılabilir durumda. 78 metreden neredeyse 90 derecelik bir açıyla bırakma yapıyor ve saatte 137 km hıza çıkabiliyor. Ray uzunluğu ise 1.4 km. Aşağıdaki videoyu 1080p kalitesinde, tam ekran olarak izlemenizi tavsiye ederim.

2. Kingda Ka

Hız trenleri içerisinde en korkutucu olanı bu olsa gerek. Yine ABD’de bulunuyor ve 139 metreye çıkarıp saatte tam 206 km hızla 90 derecelik bir açıyla bırakıyor. Videoda görülen kule şeklindeki yapıya dikkat edin. İşte o kulenin tepesinden aşağıya doğru, yazdığım hızda fırlatma gerçekleşiyor.

3. Formula Rossa

Abu Dabi’deki bu hız treni, “dünyanın en hızlısı” unvanını elinde tutuyor. Görüntüsüyle bir Ferrari yarış aracını andıran bu “canavar”, saatte tam 240 km hıza ulaşmakta.

 

4. Stratosphere

Bu hız treninin özelliği, 277 metre yüksekliğindeki bir gökdelenin üzerine inşa edilmiş olması. Diğerleri kadar hızlanmasa da, bu yükseklikten 360 derecelik bir açıyla yeryüzünü seyretmek oldukça keyif verici olmalı.

5. Takabisha

Bir diğer hız treni, Japonya’dan. Saatte 100 km hıza ve maksimum 141 metre yükseliğe çıkabilen bu tren 1 km’lik ray üzerinde hareket ediyor.

Bunlar, görebildiğim kadarıyla dünyanın “en”leri listesine girenler. Gelecekte daha hızlıları, daha fazla yüksekliğe sahip olanları muhakkak yapılacaktır, ama hiç olmazsa bunların sahip olduğu özelliklerin yarısına sahip birkaç hız treni Türkiye’de de kurulmalı diye düşünüyorum. Kim bilir, belki de insanımızın “heyecan” ihtiyacının giderilmesine bir nebze de olsa fayda sağlanır!

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık