DOLAR: 5.45 TL
EURO: 6.22 TL

DÜNYACA ÜNLÜ USTA ŞEF ‘TOM AIKENS’ KİMDİR?

29.03.2014
398 kez görüntülendi

DÜNYACA ÜNLÜ USTA ŞEF ‘TOM AIKENS’ KİMDİR?

Yemek ve yemek kültürü deyince dünya sıralamalarında en önlerde olsak da dünya lezzetleri de yabana atılmayacak kadar leziz olabiliyor. Bu yazımızda sizlere İngiliz ünlü bir aşçıdan bahsedeceğiz: ‘Tom Aikens’ .Tom Aikens bugün Britanya’nın en heyecan verici aşçılarından biri kabul ediliyor 16 yaşından beri aşçılık yapan Aikens’ı asıl mutfak camiasındaki sarsılmaz ününe kavuşturan, 2003’te Londra’da kendi restoranını açması oldu. Vakit kaybetmeden bilgilerimizi alalım…

2008 New York Media's New York Taste Event

1970’te İngiltere Norwich’te doğan Aikens’ın mutfak dünyası ile ilk tanışıklığı babası ve dedesinin şarap tüccarları olmalarından kaynaklanıyordu, yazları Fransa’da uzun seyahatler yapan aile vaktinin büyük çoğunluğunu şarap çiftliklerinde şarap tadımı yaparak geçiriyordu.

Tom ve eş yumurta ikizi Rob Norwich Hotelcilik okulunda okudular. Tom ileri Catering diplomasını 1989’da aldı ve Eastbourne’daki Mirabelle Restoran’da komi olarak çalışmaya başladı.Daha sonra Michelin yıldızlı David Cavallier’in yanında Cavallier restoranda komilik yapmak üzere Londra’ya taşındı oradan da bir Michelin yıldızlı Philip Britten’ın yanında çalışmak üzere Capital Hotel’e geçti. 22 yaşında Tante Claire restoranda Pierre Koffman’ın yanında Parti Şefi oldu ve onun çalıştığı süre zarfında restoran 3üncü Michelin yıldızını kazandı. Oradan sonra Paris’e giderek Fransa’da üç Michelin yıldızı deneyimini pekiştirmek üzre Joel Robouchon’un yanına gitti ve orada çalıştı.

1996’da Londra’ya dönerek yeniden Pied a Tere restoranda bu sefer yarı ortak ve baş aşçı olarak çalışmaya başladı. 2003’te kendi restoranı olan  Tom Aikens Restoran, Chelsea’de açıldı. 60 oturma kapasiteli bu restoran açılışından bu yana pek çok ödül kazanarak Londra yemek hayatının vazgeçilmezleri arasına girdi, bu ödüllerin arasında 2004’teki Michelin yıldızı, 2008’den bu yana AA restoran rehberinden alınmış 5 rozet ve 2006 Egon Ronay restoran rehberinden alınmış 3 yıldız sayılabilir. Tom’un ikinci restoranı Brasserie tarzındaki Tom’s Kitchen da 2006 da açıldı.

2006’da ilk yemek kitabı Tom Aiken’s Cooking (Tom Aiken Yemekleri) ve 2008’de Fish (balık) isimli ikinci yemek kitabı yayınlandı.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
DÜNYACA ÜNLÜ USTA ŞEF 'TOM AIKENS' KİMDİR? , 9.0 out of 10 based on 1 rating
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık