DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

Döviz Yatırımı Nedir? Döviz Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

25.03.2014
59 kez görüntülendi

Döviz Yatırımı Nedir? Döviz Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Döviz yatırımı ülkemizde çok tercih edilen bir yatırım türüdür. Günümüzde döviz alıp satmayan insan kalmadı gibi. Kimi büyük kimi küçük ama herkesin bir hevesi, ümidi var. Ev hanımları bile ufak ufak dolar, altın alım-satımı yapıyorlar. Heycanlı, inişli-çıkışlı bu gerçek oyunun da her oyun gibi kurallarının yanında püf noktaları da var.

yatırım

Avrupa para birimi oluşmadan önce Alman Markı ve USD Doları popülerken, günümüzde ise USD Dolar ve Euro en yoğun dolaşımda olan para birimleridir. Bu tercihin nedeni ekonomimizin dışa bağımlılığı ve yaşanan ekonomik krizlerdeki döviz fiyat değişimleridir. Bu nedenle döviz hareketleri ekonomimizin yönü hakkında bilgi verir. Döviz kurlarının düşmesi ekonomimizin iyileşmesi aksi ise bir kriz göstergesi olarak algılanmaktadır.

 Şimdi öncelikle birkaç kavram hakkında bilgilenelim;

  • Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin diğer ülke para birimleri cinsinden anlatımıdır. Döviz efektif  ya da “kaydi” olabilir. Eğer elimizde fiziksel olarak taşıyorsak (kağıt banknot ve madeni paralar) bu efektif, yabancı para birimi ile keşide edilmiş çek, poliçe, senet gibi kıymetli evraklarda “kaydi” olanlarıdır.

Düşük bütçelerle döviz yatırımı yapacak kişiler kolayca alınıp satılan para birimlerini tercih etmelidirler. Bir döviz bürosunda hatta bir banka şubesinde Rus rublesi bulma olanağınız neredeyse imkansızdır.

Daha büyük bütçeli yatırımlar için arbitraj işlemleri, forward işlemleri, vadeli işlem ve opsiyon borsalarında diğer para birimleri ile de rahatça işlem yapabilmek olasıdır.

Döviz birikimlerinizi bankalarda vadeli döviz hesaplarında değerlendirebilirsiniz. Bu tür hesapların faiz oranları TL vadeli mevduat faiz oranlarına göre çok daha düşüktür. Bunun nedeni yatırdığınız para biriminin değerinde oluşacak artış ve azalışlardır. Yani vade sonunda hem faiz hem de kur farkı kazancınız olur. Eğer yatırım yaptığınız para birimi TL karşısında değer kaybederse sadece faiz oranı tutarında bir kazanç elde edersiniz.

Döviz yatırımı yapmak için şunlara dikkat etmelisiniz!!!

  • Ekonomik gelişmeleri iyi takip etmelisiniz. Hem de sadece yaşadığınız ülkenin değil yatırım yaptığınız para biriminin ülkesindeki ekonomik gelişmeleri de iyi bilmelisiniz.
  • Vadeli döviz hesabı açtıracaksanız uzun vadelerden kaçınmalısınız.
  • Altın konusunda da bilgi sahibi olmanız size avantaj sağlayacaktır.
  • TCMB’nin döviz müdahalelerini iyi takip etmelisiniz.
  • Bankaların kotasyonlarını incelemelisiniz.
  • Analistlerin analizlerini takip etmek de yatırımınıza yön verecektir.
  • Kendinize bir hedef belirleyip o hedefe ulaştığınızda yeniden Türk Lirasına dönmeli, sonra uygun zamanda tekrar döviz yatırımı yapmalısınız.
  • Eurobond hakkında bilgilenmeniz faydalı olacaktır.

Bir uyarı; eğer gelecekte başka bir para birimi cinsinden ödemeniz varsa ya da bir alışverişiniz olacaksa o para biriminden yatırım yapmanız doğru bir yatırım olacaktır. Şansınız bol olsun…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık