DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Dolmabahçe Sarayının Tarihçesi Nedir?

27.08.2014
69 kez görüntülendi

Dolmabahçe Sarayının Tarihçesi Nedir?

Dolmabahçe Sarayı’nı hepimiz bir yerlerden bir şekilde duymuşuzdur.Peki bu nedir bu Dolmabahçe Sarayı’nın özelliği? Ne zaman kimler tarafından yaptırılmıştır?İşte şimdi okuyacağınız yazımızda bu tarz sorularınızın cevaplarını bulabilmeniz için Dolmabahçe Sarayı’nı ve bu sarayın tarihçesini mercek altına aldık.

DOLMABAHÇE SARAYININ TARİHÇESİ NEDİR?

Dolmabahçe sarayı İstanbul’da kendi ile aynı ismi taşıyan Dolmabahçe semtinde bulunmaktadir.Burada saray olmadığı dönemlerde o zamanlar cirit atılır ya da at koşturulurmuş.Sultan I.Ahmet vakti zamanında burayı denizle doldurtmuş ve Beşiktaş Sarayı ile Dolmabahçe kasrı yaptırmıştır.Daha sonra Sultan Abdülmecit bunların hepsini yıktırmıştır ve yerine bugünkü Dolmabahçe Sarayını yaptırmıştır.Dolmabahçenin üzerine oturtulduğu alan yaklaşık 15 bin metrekare genişliğine sahiptir.Cephesi 350 rıhtımı ise 650 metre genişliğine sahiptir.İçerisinde 220 oda, 8 hamam, 22 salon ve 1 kütüphane yer almaktadır.

Bugün Dolmabahçe semtine gittiğinizde oradaki saat kulesinden girerseniz sizi iki farklı yapının karşıladığını görürsünüz.Bunlarda biri deniz kenarında bulunan ve paşaların sultanların huzuruna çıkarken ki tören kıyafetlerini giydikleri Paşa Dairesi, diğeri ise paşa dairesinin hemen arkasında yer alan Mefruşatı Hümayun dairesidir.Sarayda bulunan kabul salonu çok büyük bir görselliğe sahiptir.Tavanında 750 mumlu ve 4.5 ton ağırlığında bir avize yer almaktadır ve bu avize İngiltere Kraliçesi Victoria armağan etmiştir.O zaman Veliaht Dairesi olarak anılan bölüm günümüzde resim ve heykel müzesi olarak kullanılmaktadır.

Dolmabahçe sarayı ev sahipliği yaptığı görkemli kapılarla meşhurdur.Bunların en meşhurlar cadde üzerinde yer alan Saat Kulesi tarafındaki kapılardır.Bunları takip eden kapılar ise; Mefruşat Kapı, Koltuk Kapı,Valide Kapısı,Veliaht Kapı ve Mutfak kapısıdır.

Bunlara ek olarak Dolmabahçe sarayında Abdülmecit 6 yıl Abdülaziz  ise 15yıl yaşamıştır. Beşinci Murat ise üç aylık saltanatını burada tamamlamıştır.II. Abdülhamit ise sultanlığının ilk dönemlerini burada geçirmiş daha sonra yıldız sarayına taşınmıştır.Cumhuriyet döneminde ise Atatürk burada yaşamış 10 Kasım 1938 de 17 numaralı odada hayata veda etmiştir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık