DOLAR: 5.26 TL
EURO: 5.96 TL

DOKTORA VE FAHRİ DOKTORA NEDİR VE NASIL ALINIR?

13.04.2014
6.069 kez görüntülendi

DOKTORA VE FAHRİ DOKTORA NEDİR VE NASIL ALINIR?

Doktora, fahri doktora hep duyduğumuz ama çoğu zaman anlamadığımız terimlerdir. Bu yazımız ile sizleri aydınlatacağız. Bakalım neymiş bu doktora ve fahri doktora terimleri ve kimlere verilirmiş…

Fahri doktorabir eğitim dalında bilgi birikimi olan ancak akademik kariyer sahibi olmayan kişilere o dal hakkında yeterliliğini belirten, o dal konusunda uzmanlığını belirten bir ünvan olarak verilmektedir. Kısacası fahri doktora ünvanına sahip olacak kişinin o konuda bilgi birikiminin kendini aşmış olması gerekiyor.

Tanım2 :

Akademisyenlere de verilmekle birlikte genellikle, alaylı yetişmiş, herhangi bir akademik kariyer e sahip olmaksızın,bilimsel, toplumsal yada sanatsal faaliyetleri ile üniversitelerin akademik kurulları tarafından takdir toplayan insanlara verilen bir ünvan dır.

Başlangıçta toplumlara ve dünyaya mal olmuş kişilere verilmiş ancak, daha sonraları özellikle ülkemizde; boku çıkarılarak bir yalakalık aracı haline dönüştürülmüştür.

Doktora, bir fakülte veya yüksekokulu bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen bir derece veya basamaktır.

Doktora, en yüksek seviyeli akademik derecedir. Bir ilim daında, doktora derecesine sahip olmak, doktorayı veren akademisyenler seviyesine yükselmek, onlarla eşit durumu gelmek demektir. Bir başka deyişle doktora bilimsel yeterlilik derecesidir. Doktorasını yapmış herkes o alanda eşit yeterliliktedir. Doçentlik ve Profesörlük sadece akademik ünvanlar olup, doktora ile desteklenmediği taktirde, o bilim dalında bilimsel yeterliliğe karşılık gelmezler. Bu yüzden bilimsel yeterlilikte esas olan doktoradır. Doktoranın, uluslararası itibar taşıyan bir bilimsel ünvan olmasına rağmen, diğer ikisi başka üniversiteler ve/veya ülkelerce tanınmayabilir.

Doktora Türleri

3 tür doktora vardır:

A) Araştırma doktorası
B) Uzmanlık doktorası yahut ihtisas.(Sadece ABD’de)
C) Şeref doktorası

A) Araştırma doktorası
Belirli standartlara göre yazılmış, basıma hazırlanmış akademik bir araştırma sonucunda, bu araştırmanın dünya bilimine ufak da olsa bir katkısı olduğuna inanılırsa verilir. Bu aşamaya genelde tez komitesi nezaretinde, tezin belirlenmesi ve bildirilmesi, tezin yazılması, ve son olarak da tezin savunulması (dissertation) aşamalarından geçilerek gelinir. Bu aşamaların tamamlanması 3-5 yıl sürer. Bazen, bu amaçla yazılmamış olan makale veya kitaplar için de verilebilir. En yaygın araştırma doktorası, Ph.D.’dir.

B) Uzmanlık doktorası yahut ihtisas derecesi
ABD’de bazı profesyonel iş kollarında verilir. Tıp ve Hukuk bunların başlıcalarıdır. Türkiyede tabipler ihtisas doktorası yaparlar

C) Şeref doktorası
Bir insanın belirli bir alana olan katkılarını, akademik olmsalar bile, tanıma anlamında verilir. Avrupa Birliği ve Avustralya gibi ülkelerde, 10 yıl süren süreçler sonunda yüksek doktora dereceleri de verilmektedir ve bu doktoralar şeref doktorası olarak da kullanılır.Doktor sıfatı, araştırma doktorası (ve bazı uzmanlık doktorası) yapanlar tarafından kullanılabilir. Genel bir yazısız anlaşmaya göre, şeref doktorası sahipleri bu sıfatı kullanamazlar. Ancak, araştırma dışı alanlarda çalışan doktora sahiplerinin ve hatta şeref doktorası sahiplerinin bile, iş dünyasında bu sıfatları kullanmaları giderek yaygınlaşmaktadır.

 

Peki ya merak ettik mi en çok doktora ünvanı alan siyasetçilerimiz kimlerdir?

Turgut ÖZAL

Süleyman DEMİREL

Recep Tayyip ERDOĞAN

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
DOKTORA VE FAHRİ DOKTORA NEDİR VE NASIL ALINIR?, 5.5 out of 10 based on 2 ratings
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık