DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Doğum Lekesi Nedir?Çeşitleri Nelerdir?

07.07.2014
113 kez görüntülendi

Doğum Lekesi Nedir?Çeşitleri Nelerdir?

Çoğu insan vücudunda irili ufaklı da olsa birtakım izler taşır.Bunlar çeşitli sebeplerden olabilir.Küçük çok yaramaz bir çocuk olup şu an taşıdığınız izler bu deli dolu çağlarınızın size bir armağanı olabilir.Ya da hayatınızın herhangi bir evresinde herhangi bir sebepten dolayı vücudunuzda belli bir süreliğine ya da daimi olarak kalacak izler oluşmuştur.Bugünkü yazımız da bazılarımızda olan,olmayanların ise etrafındaki insanlarda sıkça görebileceği doğum lekelerine el atacağız.

DOĞUM LEKESİ NEDİR?

Doğum lekesi,bebek doğduğunda ya da doğduktan bir süre sonra fark edilen lekelerdir.Anne ve babalar bu lekeleri gördüklerinde çoğu zaman bunu bir hastalık belirtisi olarak yorumlarlar ancak bu gereksiz bir kaygıdır.Bu doğum lekelerinin çoğu bebek büyüdükçe kendiliğinden kaybolduğu gibi,bebek büyüdükçe kaybolmayan doğum lekeleri de vardır.

DOĞUM LEKELERİ NEDEN OLUR?

Az önce de bahsettiğimiz gibi doğum lekeleri bir çok bebekte görülmektedir.Ancak bu lekelerin neden olduğu henüz bilinememektedir.Bunun yanı sıra doğum lekeleri vücudun herhangi bir kısmında çıkabilmekte ve görüldüğü bölgeye göre renk değişikliği göstermektedir.

DOĞUM LEKELERİNİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Damarsal Doğum Lekeleri

  1. Düz Lekeler:Bu leke çeşidi en çok karşılaşılan doğum lekesi olma özelliğini taşır.Bu lekeye verilen diğer isimler somon lekesi,melek öpücüğü ve leylek ısırığıdır.Bu lekelerin bir çoğu 1-2 sene içerisinde kendiliğinden kaybolur.Kafa arkasında oluşan leke kalıcı türden olabilir.
  2. Hemanjiomlar (damar benleri): Bu leke çeşidi cildin yüzeyinde veya daha derinlerde görülen türdendir.Hafif kabarık bir şekli vardır ve parlak kırmızı renktedir.Bu lekelerin bir kısmı ilk 6 ayda büyük bir büyüme gösterirler.Ancak onda sonra küçülür ve genelde kaybolmaya başlarlar.
  3. Şarap Lekeleri:Bu lekeler genellikle baş,boyun,kol ve bacaklarda görülürler ve kaybolmazlar.Çocukken büyüklükleri artabilir ve büyüdükçe rengi koyulaşabilir.

PİGMENT YAPISINDAKİ DOĞUM LEKELERİ

  1. Sütlü Kahve Lekeler:Bu lekeler adında da anlaşılacağı gibi sütlü kahve rengindedirler.Büyüme ile birlikte sayıları da artış gösterebilir.
  2. Mongol Lekeleri:Bu lekeler mavi-gri renktedirler.Akdeniz mensubu insanlarda sıkça görülür.
  3. Benler:Bunlar doğumda var olan benlerdir.Bebeklerin yüzde 1 inde görülür.Büyük olanlar kanser riskine karşı kontrol edilmelidir.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık