DOLAR: 3.81 TL
EURO: 4.09 TL

DOĞRU KİRA SÖZLEŞMESİ NASIL OLMALIDIR?

28.03.2014
88 kez görüntülendi

DOĞRU KİRA SÖZLEŞMESİ NASIL OLMALIDIR?

Ev kiralarken yaptığımız kontratın özenli ve dikkatli yapılması gerekir aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kira kontratı hem mülk sahibinin hem de kiracının haklarının korunması açısında büyük önem taşır. Bu sebeple kira sözleşmesi herhangi bir haksızlığa karşı iyi incelenmiş ve düzenlenmiş olmalıdır.

 KİRA SÖZLEŞMESİ

Öncelikle kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin gerçekten evin sahibi olup olmadığından emin olmalısınız. Keza, kiralanan yerin, gerçekten de size gösterilen yer olduğundan da emin olmalısınız. Bu, tapu kayıtları incelenerek tespit edilebilir. Kiralananın işyeri olarak kiralanması halinde, ruhsata elverişli olup olmamasını da Belediye’den araştırmak gerekecektir. Kontrat işleminde ev sahibi vekil kullanıyorsa, sözleşmeyi imzalayacak olan kişinin ev sahibinin gerçek vekili olduğundan emin olmalısınız. Bu hususta noter kayıtları araştırılmalıdır. Birden fazla mal sahibi varsa, kontrata her bir mal sahibinin katılması ve imzası gerekir. Birden fazla mal sahibi varsa ve vekil tayin etmişlerse, tüm mal sahiplerinin bu vekile yetki tanımış olması gerekir. Kontratta kira bedeli, kira süresi, kira bedelinde yapılacak artış, depozito, kiralanan yerin kullanım amacı ve kiralanan yerin durumu detaylı olarak belirtilmelidir. Birden fazla malik var ise, kiranın paylaşım şekli ve her bir malike ne şekilde ödeneceğinin de belirlenmesi gerekir. Eğer uzun vadeli bir kira sözleşmesi yapılacak ise, kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılması ve mümkünse tapu kaydına bu konuyla ilgili şerh konulması da çok önemli. Eşyalı olarak kiralanacak ise, eşya listesinin de sözleşmeye eklenmesi iyi olacaktır. Kira sözleşmesini, akdin her aşamasında 1 veya 2 ay öncesinden feshetme hakkınızın bulunmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, sözleşmeyi kiracı erken sona erdirdiğinde kontratın yenilendiği dönemin 2. ayında, tahliyeden sonra 3-4 aylık boş kalmadan kaynaklanan, mal sahibinin zararını, dava ve avukat masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kira sözleşmesinin süresi ve  yenileme dönemleri, kiranın başlangıç tarihindeki ay ve güne göre belirlenmektedir. Kira sözleşmesi, başlangıcında ne kadar (Örneğin 5 yıl)  süre ile yapılırsa yapılsın, Kiracı tarafından veya Kiralayan’ın açacağı dava sonucunda sona erdirilmediği sürece, sürenin sona ermesinden sonra yeni kira kontratı yapılmasına gerek kalmakszın 1’er yıllık sürelerle otomatikman yenilenir. 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık