DOLAR: 3.77 TL
EURO: 3.99 TL

Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

18.03.2014
516 kez görüntülendi

Doğru Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Güneşin kendini iyiden iyiye göstermeye başladığı bugünlerde, herkesin ihtiyaç duyduğu güneş gözlüklerinden bahsediyoruz. Güneş gözlükleri seçimi ve yüzünüze uygun güneş gözlüğü hakkında aradığınızdan fazla soru bu yazıda gizli.

gunes gozlugu

 

Güneş gözlüğü seçimi

Yaz güneşinden korunması gereken hayati organlarımızdan biri olan gözlerimiz için doğru güneş gözlüğü seçimi yapmak gerekiyor.Güneş gözlüğü ultraviyole engelleyici olmalı

Kullanacağımız güneş gözlüğü mutlaka “ultraviyole engelleyici” özellikte olmalıdır. Bu özelliği olmayan güneş gözlüğü sadece fazla ışığın göz içine girmesini engeller. Ancak bu engelleme ışık kamaşmasını azaltma dışında hiçbir fayda sağlamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında zararlı ışıkların göz içine dolmasını engelleyen göz bebeği küçülmez. Böylece ultraviyole ışınları göz içine bol miktarda girer.Her güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez. Bu nedenle gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerekir.

Güneş gözlüğü camı önemli

Güneş gözlüğü camının renginin koyu ya da açıklığından ziyade ultraviyole ışığını engelleyip engellemediği önemlidir. Ayrıca iyi bir güneş gözlüğünde camın rengi homojen olmalı ve bulanık görmeye yol açmamalıdır.

Doğru büyüklük ve dizayn seçimi

Polaroid ve fotokromik (colormatik) camlar yeterli UV blokajı sağlayabilir. Gözlüklerde çerçeve seçimi yaparken estetik özellikler yanında gözü tam koruyabilmesi için yeterli büyüklük ve uygun dizaynda tercih edilmelidir.Ayrıca göz kusuru ve gözünde başka bir hastalığı olanların göz doktoru tavsiyesine göre gözlük almaları göz sağlığı için daha uygun olur.

gözlk

Oval yüzler uygun gözlük şekli: Bu konuda en şanslı kişilerdir. Oval yüz orantılı olduğu için her tip gözlük yakışır. Yuvarlak, kare, dikdörtgen, kedigözü, vb.
Yuvarlak yüzler uygun gözlük şekli: Çerçevenin yüzü uzun gösterecek şekilde olması gerekir. Aşağı doğru uzayan çerçeveler veya dikdörtgen çerçeveler ve kare çerçeveler yuvarlak yüze çok yakışır.
Kare yüzler uygun gözlük şekli: Çene yapısı ve yanaklar geniş olduğundan yüzü biraz daha yumuşak gösteren oval, yuvarlak veya kedigözü çerçeveler isabetli olacaktır.
Dikdörtgen yüzler uygun gözlük şekli: Dikdörtgen yüzler genelde daha uzun görünürler. Bu durumdaysa yüzü geniş veya kısa gösterecek yuvarlak veya kare çerçeveler uygundur.
Diğer önemli nokta olan burun şekliniz. Burun şekliniz doğru çerçeveyi seçerken oldukça önemlidir.
Geniş burun: Örneğin Rihanna gibi geniş burnunuz varsa, burnunuzu küçük gösteren ve son yılların modası olan büyük çerçeveli güneş gözlükleri bu durumda imdadınıza yetişir.
Uzun burun: Uzun burnunuz varsa, dikkati şakaklara çekmek için yanlara doğru yüksek çerçeveler sizin için çok daha uygun. Gözlüğün köprü kısmı da düşük olmalı veya iki hatlı olmalıdır.
Ufak burun: Küçük burunlulara, yüksek köprülü ve açık renk gözlükler burnunuzu uzun gösterecektir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık