DOLAR: 3.80 TL
EURO: 4.05 TL

Derinlik (Azot) Sarhoşluğu Nedir? Nasıl Oluşur?

12.04.2014
310 kez görüntülendi

Derinlik (Azot) Sarhoşluğu Nedir? Nasıl Oluşur?

Bu yazımız ise daha çok su altı dalgıçlığı yapanları ilgilendiren bir konu olmakla beraber ciddi bir konudur. Felç kalmaya ve ölümlere sebep olan azot sarhoşluğu hiç arka plana atılacak bir konu değildir. Eğer su altına merakınız varsa veya merak ediyorsanız azot sarhoşluğu nedir nasıl oluşur diye buyrun yazımıza geçelim…
Yüksek basınçta solunan nitrojenin insan vücudunda narkotik etkisi vardır. Aşırı mutluluk hissi, paranoya, kendini olağanüstü iyi hissetme, sebepsiz asabilik, vücut-beyin koordinsyonunun kaybolması gibi majör sonuçlar doğurabilir. Nitrojenin bu etkilerinin sebepleri çok net olarak bilinmiyor. Bunlara anestezik etkiler de denir. Belirtiler başta hafiftir ve dalıcı derine inmeye devam eder. Derine gidildikçe şiddetini arttıran narkoz etkisinde kalan dalıcı, okuma, anlama, karar verme, BC’yi kullanma ve dalış eşiyle iletişim gibi hayati şeyleri yapamaz hale gelir. Nitrojen narkozu, baş dönmesine, oryantasyonunu kaybetmeye ve derine inmeye devam edilirse de bayılmaya neden olabilir. Hangi derinlikte hangi belirtilerin ortaya çıkacağı tam olarak saptanamaz.

18-24 metreden daha sığ sularda gözlenmiş bir vaka yoktur. Ama klinik çalışmalarda dalıcılarda 6 metreden daha sığ sularda algılamada yavaşlama görülmüştür. Azot sarhoşluğu, 30 metreden daha derine sportif dalış yapılmamasının tavsiye edilmesinin en temel sebebidir. Bu dalışlar için derin dalış eğitimi alınmalıdır.

Narkoz belirtileri derine ulaşılınca aniden ortaya çıkar. Sığa yükseldikçe etkisi azalır. Dalıcı narkoza girdiğini hissettiğinde yapması gereken tek şey yavaşça yükselmektir.
Nitrojen Narkozu-Dalış derinliğini sınırlayan en önemli etmendir. Genellikle 30 metre altında oluşan entellektüel yeteneklerin ve sinir kas becerilerinin bozulması ile ruhsal ve davranışsal değişimlerdir. Belirtiler bazı dalıcılarda 30 metreden daha az derinliklerde bile görülebilir….. 
İnsandan insana aynı derinlikteki belirtiler değişebileceği gibi aynı kişide günden güne de farkeder. Nitrojen narkozundan en erken ve en çok etkilenen yüksek beyin işlevleri yani öğrenme, değerlendirme ve karar verme, dikkat, konsantrasyon gibi fonksiyonlardır. Derinliğe göre belirtiler şöyledir.
Mt Neden ,sonuç ilişkisi kurmada ,anlık hafızada bozulma,görsel ve iştsel uyarılara yanıt azalması.

30-50Mt Gülme nöbetleri,aşırı güven,hesap hataları

50 Mt Uyku hali ,Halusinasyonlar

50-70 Mt Konuşkanlık,Saldırganlık

70 Mt Entellektüel el beceride ciddi,el becerisinde az bozulma.

70-90Mt Konsantrasyon bozukluğu,uyarılara çok geç yanıt verme.

90Mt Pratik yetenek ve el becerisinde ciddi bozulma,hafıza ve zeka kaybı.

<90Mt Bilinç kaybı,ölüm.
Bu belirtilerin görülmesinde en önemli mekanizma gazların yağda eriyebilme özelliği olması ve sinir hücresi zarlarında eriyen nitrojenin aksonlarda belirli bir genişleme yaratarak sinir iletisini yavaşlatmasıdır. Bundan kaçınmak için nitrojen yerine helyum( helyum- oksij karışımı HELIOX ya da helyum-nitrojen- oksijen karışımı TRIMIX ) kullanılabilir ancak çeşitli dezavantajlar ve pahalı olmaları nedeniyle pek pratik değildir. Bu durmda korunmak için yapılabilecekler narkoz düşünülerek düzenlenmiş derinlik sınırlarını aşmamak ve alkol ve dikkat dağıtıcı ilaç kullanma, dalış öncesi yorgun ya da sıkıntılı olma gibi kolaylaştırıcı faktörlerden uzak durmaktır.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık