DOLAR: 3.79 TL
EURO: 4.05 TL

DERİ CEKET KULLANIMINA DAİR BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR?

09.04.2014
281 kez görüntülendi

DERİ CEKET KULLANIMINA DAİR BİLMEMİZ GEREKENLER NELERDİR?

Her şey gibi kıyafetlerimiz de bakım ister… Özellikle deri kıyafetler eher zaman bakım yapılmalıdır.. Birçok insanın tasarımı kadar sıcak tuttuğu için de tercih ettiği deri ceketler, farklı bir tarza sahip olmanın en şık yoludur. Dokusunun doğal deri olması nedeniyle uzun süre boyunca yıpranmadan dayanması, yıllar önce alınan deri ceketlerin dahi ilk günkü görünümüyle kullanılabilmesini sağlar. Ancak deri ceketlerin uzun süre kullanılması için düzenli ve doğru şekilde bakım uygulamak şarttır. Bakalım neymiş deri kıyafetlerin bakımı hakkında bilmemiz gerekenler…

Deri; ayakkabı, mobilya, araba, çanta, giyim eşyaları ve bir çok farklı ürün üzerinde kullanılmakta olan, sıcak, dayanıklı ve doğal bir malzemedir. Bir çok özelliğinden dolayı tekstil ve benzeri diğer malzemelerden çok daha avantajlı ve konforlu bir üründür.

Her zaman en basit, nazik temizleyici ile işleme başlayın. Seçilen nazik temizleyici kirlerin temizlenmesine yardımcı olmuyorsa, sıradaki zarar vermeyen güçlü temizleyiciye geçin.

• Temizlik işlemine başlamadan önce; söz konusu yüzey için hangi temizleyicinin daha etkili olacağını değerlendirin. Derinin yüzeyi korumalı mı yoksa açık gözenekli mi? Leke derinin içine mi işlemiş, yoksa yüzeyinde mi? Söz konusu leke bir kir mi, yoksa yağ mı?

• Ne kadar tecrübeli ve uzmanlaşmış olursanız olun, her zaman temizleyiciyi görünmeyen bir yerde test edin! Görünen bölgenin tümünü temizlemeden önce ufak bir yerde tekrardan deneyin ve soğuk hava ile kurutun. Anormal bir durum söz konusu olursa işleme devam etmeden önce hemen bir uzmana danışın!

• Özellikle emici olan yüzeyleri en az sıvı/nem ile temizleyin. Mümkün olmayan durumlarda dikişten dikişe temizleyerek izlerin ve lekelerin oluşumunu engelleyin. Pigmentli deriler içinde temizlik işlemini en az sıvı kullanılarak köpük yardımı ile gerçekleştiriniz.

• Anilin deriler açık gözenekli, yumuşak ve narin derilerdir. Tüm sıvılar deri tarafından emilir. Temizlik işlemi ile birçok kir ortadan kaldırılabilir ancak bilinçsiz temizlik izlerin olmasına sebep olabilir. Vücut yağları, ellerin ve kafanın değdiği yerlerdeki kirlerin temizliği oldukça zor olacaktır ve “Yağ Emicinin” kullanılması gerekecektir.

• Anilin derlerdeki birçok kir ve iz “Deri ve Kürk Sabitleyicinin” kullanımı ile ortadan kaldırılabilir, taze yağ lekeleri “Yağ Emici Sprey” ile giderilebilir. Ancak bu kir ve lekeler her zaman tamamen ortadan kaldırılamıyabilir ve renk yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.

Lütfen unutmayın; tüm kirler/izler tamamen ve problemsizce temizlenebilseydi çok daha az renk yenileme işlemi yapılırdı.

Deri ürünlerin uzun süreler kullanılabilmesi için esas önemli olan düzenli temizlik ve bakımının yapılmasıdır. Deri giyim eşyalarının alışılmış temizlik yöntemi kuru temizleme işlemine tabii tutulmalarıdır. Aslında bu yöntem, genellikle, isminin belirttiği gibi kuru değil, percholoroethylene vb sentetik solventler ile yıkama işlemidir. Kuru temizleme işlemi sırasında üründeki kiri temizlemek için, ürünler aynı çamaşır makinesinde olduğu gibi mekanik işleme tabii tutulurlar ve işlem bittikten sonra elbiseler aynı makinede kurutulur ve solvent kokusundan arındırılır. Kuru temizleme işlemini uygulanmış deri giysilerde en sık rastlanın problem ürünlerin; solması, sertleşmesi ve hatta giyilemeyecek kadar deforme olmasıdır.

Deri hazır giyim firmaları, ürünlerin yıkama talimatlarında belirtilen “sadece kuru temizleme” yapılabilir ibaresini yaşanılan kötü deneyimlerden sonra, risk almamak adına çıkartmıştır. Günümüzde bazı firmalar, ürünlerin temizliği ile ilgili bir ibare bulundurmazken, bazıları da “Profesyonel Deri Temizleme” ibaresini eklemiştir.

Profesyonel Deri Temizleme Türkiye’ de sadece Deri Klinik tarafından gerçekleştirilmektedir. Deri konfeksiyon ürünleri (Napa, zik, anilin, süet, güderi, kürk, napalan, vb) firmamızda özel işlemlere tabii tutularak yıkanmakta ve bakımı yapılmaktadır.

Tabakhanelerde deriler bir çok kez su banyolarına girerler. Yani bilinen aksine su, tek başına deriye zarar vermez. Ancak deri ürünlerin (ceket, gömlek, mont, yelek, eldiven, çanta, motosiklet montu, vb) yıkanabilmesi için özel ürünler ve teknikler gereklidir. Deri ürünlerinizin temizlenmesi sonrasında en önemli olan, derinin yumuşak olması ve rengini kaybetmemesidir.

Yıpranmış, rengi solmuş, hasarlı deriler temizlendikten sonra, ilk günkü ”yeni görünümlerine” dönmemektedirler. Bu gibi ürünlerde renk yenileme, hasarların giderilmesi, vb profesyonel tamirlerin ek olarak yapılması gerekmektedir.

Yıkama işlemi ile mükemmel sonuç alınamayan bazı deri türleri vardır. Bunlar genellikle çok hassas veya çok kötü işlentiye sahip derilerdir (Deri ürünlerinizi ne kadar pahalıya aldığınız, maalesef derinin kalitesi ile ilgili bir kriter değildir!). Çok hassas anilin deriler de veya napalan deriler de sorun yaşanabilmektedir, veya çok kötü deri kalitelerinde, bizim işlemimize rağmen sertleşme veya renginde koyulaşma görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda, tarafımıza ulaşan ürünler incelendikten sonra riskler hakkında sizleri bilgilendirmekteyiz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık